Během procházek koncem prázdnin je ten správný čas nasbírat si ostružiny, které právě touto dobou dozrávají. Souvislé porosty ostružiníků, které jsou bohatě obrostlé drobnými trny, rostou téměř u každého lesa, a to zejména v místech kde se opírá sluníčko.
Ostružiny mají totiž velmi rády sluneční paprsky, které jim dodávají kromě výborné chuti i značnou léčivou sílu. Pokud se rozhodnete pěstovat ostružiník na své zahradě, není v tom žádný problém. Ostružiny jsou na pěstování velmi nenáročné a dostatek úrody je téměř vždy zaručen. Křížením planých ostružin byla postupně vyšlechtěna celá řada odrůd, které se liší výnosností, chutí, barvou, velikostí a tvarem plodů. 

Léčivé plody i listy
Ostružiny doslova překypují vitamíny a zdraví prospěšnými látkami. Tmavě fialové až černé plody, zejména pokud se konzumují čerstvě utržené, jsou skvělým zdrojem vitamínu C. Kromě něho obsahují i silné antioxidanty, které lidské tělo zbavují volných radikálů, regenerují sliznice a pleti dodávají zdravou barvu. Ostružiny jsou navíc bohaté na obsah vitamínů skupiny B, z minerálů pak obsahují fosfor, draslík, železo, hořčík a vápník. Na ostružinách si tedy nejen pochutnáte, ale pokud jste právě koncem léta onemocněli nachlazením či chřipkou, pomohou vám od kašle, zánětu dutin či vás velmi rychle vrátí do života po překonaných nemocech.
Trápí-li vás křečové žíly, mužskou část populace problémy s erekcí či obecně chřadnutí organismu, zajděte na kraj lesa a natrhejte si ostružin plný košík. Zobání drobných plodů vás zcela jistě postaví zpět na nohy. I listy ostružiníku v sobě ukrývají velkou léčivou sílu. Připravuje se z nich čaj, který nejenže krásně voní, ale látky obsažené v listech působí hlavně protizánětlivě. Odvar z ostružin pomáhá při léčbě dásní, infekcích v krku, odvar ze sušených listů pak pomůže v boji s průjmovým onemocněním, stejně tak uklidní rozdrážděné sliznice žaludku a střev. 
Ostružiny v kuchyni
Není nad čerstvě utržené ostružiny, na kterých si můžete pochutnat třeba právě přímo v lese. Když si malé tmavé plody přinesete domů, můžete s nimi provést téměř cokoliv. Stejně dobře budou chutnat pocukrované, s jogurtem či smetanou nebo zalité horkým pudinkem. Velmi chutné a osvěžující jsou rozmanité ovocné koktejly, do kterých můžete přimíchat třeba právě hrst ostružin. I koncem léta vám jistě přijde k chuti zmrzlina, která nutně nemusí být z obchodu. Připravte si ovocnou dřeň a přidáním ostružin docílíte nejen zajímavé barvy, ale i chutě s pořádnou dávkou vitamínů. Z ostružin můžete dělat kompoty, džemy a sirupy nebo z nich upečte čerstvý voňavý koláč, po kterém se jistě jen „zapráší“. Jedinečnou chuť má ostružinové víno. Ostružiny se také zamrazují a dají se tak použít na různé koláče a dezerty i v zimním období. Sušené plody se přidávají do čaje a müsli.
Pokud máte tu možnost, je dobré zajistit si zásobu ostružin v jakékoli formě na celý rok a užívat je pravidelně. Jejich blahodárný účinek na lidský organismus by byla opravdu škoda nevyužít.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account