1. KVALITNÍ SPÁNEK

Každou noc si dopřejte sedm až devět hodin kvalitního spánku, nejlépe od desíti do šesti ráno. Tím podpoříte svůj cirkadiánní rytmus. Cirkadiánní rytmus jsou čtyřiadvacetihodinové cykly řízené přítomností světla, které regulují všechny biologické funkce včetně spánku, trávení a energie. Neexistuje žádná bylina ani superpotravina, která by dokázala nahradit spánek pro omlazení a dodání energie tělu i mysli.

2. ČISTÉ POTRAVINY

Pokud je to možné, vybírejte si místní a sezónní potraviny, které jsou ekologicky pěstované a neobsahují pesticidy a konzervační látky. Ty pak efektivně zvyšují kvalitu každé buňky v těle, což ovlivňuje váš vzhled, pocity i věk.

3. HODNĚ VODY

Běžně se doporučuje vypít 22 ml vody na kilo naší hmotnosti. Ájurvéda doporučuje pít vodu spíše pokojové teploty, která podporuje zdravý trávicí oheň agni. Když do vody navíc přidáte špetku minerální soli, lžičku medu a vymačkaný citron nebo limetku, podporujete tím, že voda zůstane v těle déle a nevyloučí se tak rychle.

4. BYLINY

Používejte byliny. Mnohé ájurvédské byliny jsou proslulé tím, že posilují a podporují tón a lesk pleti nejen tím, že pročišťují krev. Doporučení pro zdravou pleť: kurkuma (zdraví pokožky), amalaki (pokožka, vlasy a nehty), manjistha – mořena srdčitá (čištění krve).

5. KOŘENÍ

Vhodné koření v jídle vyplavuje z těla toxiny a umí rozproudit zdravé trávení. Funguje tak např.: zázvor (silné trávení), skořice (startuje trávicí oheň – agni), směs koření trikatu (zrychluje trávení).

6. POHYB

Pro zlepšení krevního oběhu, detoxikaci organismu a snížení stresu se doporučuje věnovat se nějaké formě pohybu alespoň 30 minut denně. Může to být jóga, chůze, plavání nebo tanec. Vyberte si aktivitu, která vás baví nejvíc.

Tagy:
3 Komentářů
  1. Zajímavý článek.

  2. Lenka Hudečková 2 roky ago

    super a dílky za článek

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account