V SOUČASNOSTI JE PRO NÁS BAZALKA NEODMYSLITELNĚ SPOJENÁ S ITALSKOU KUCHYNÍ. VĚTŠINA ODBORNÍKŮ ALE KLADE JEJÍ PŮVOD DO INDIE NEBO ŠÍŘEJI DO ZEMÍ OD JIHOZÁPADNÍ INDIE PO ÍRÁN. NĚKTEŘÍ VĚDCI DOKONCE ZA JEJÍ DOMOVINU OZNAČUJÍ EGYPT ČI JIH EVROPY.PTÁTE SE PROČ? NEJASNOSTI PLYNOU Z PRASTARÉ KULTIVACE TÉTO NENÁPADNÉ ROSTLINY.
    V PŘÍRODĚ MÁ BAZALKA NA ŠEDESÁT VARIANT. CELOSVĚTOVĚ SE ALE NEJVÍC POUŽÍVÁ BAZALKA PRAVÁ. K DALŠÍM OBLÍBENÝM DRUHŮM PATŘÍ VYTRVALÁ, AMERICKÁ A POSVÁTNÁ NEBOLI TULASÍ. TU UCTÍVAJÍ HINDUISTÉ JAKO POSVÁTNOU BYLINU. ALE I V HINDUISTICKÝCH OBLASTECH MA SVÉ MÍSTO JAK V JÍDELNÍČKU, TAK V MEDICÍNĚ.
    LIDÉ BAZALCE PŘISUZUJÍ MNOHO LÉČIVÝCH ÚČINKŮ. POMÁHÁ PRÝ PŘI BOLESTECH A KŘEČÍCH, ZLEPŠUJE TRÁVENÍ, UKLIDŇUJE PŘI NESPAVOSTI A MIGRÉNÁCH. MŮŽE POSLOUŽIT I JAKO PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKUM NEBO JAKO REPELENT NA OKENNÍM PARAPETU.
    JEJÍ PĚSTOVÁNÍ NENÍ NÁROČNÉ. BYLINKA POTŘEBUJE TEPLO A HLAVNĚ DOSTATEČNO ZÁLIVKU. SKLÍZET JI MŮŽEME PO CELÝ ROK. KDYŽ BUDEME LÍSTKY PRAVIDELNĚ ZAŠTIPOVAT, ZAČNE ROSTLINKA KOŠATĚT. DO JÍDEL BYCHOM JI ALE MĚLI PŘIDÁVATVŽDY AŽ NA ZÁVĚR PŘÍPRAVY, ABYCHOM NEPŘIŠLI O JEJÍ CHARAKTERISTICKOU VŮNI.
 
    

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account