Když se řekne olej, jistě vás nejprve napadne panenský olivový, případně slunečnicový. Tedy ty, které běžně využíváme v kuchyni. Ovšem existují i jiné druhy olejů, které jsou určeny na pleť, vlasy i nehty. Ráda bych se zaměřila na „tekuté zlato“ neboli arganový olej, méně známý marulový olej a v neposlední řadě také oblíbený kokosový olej. Rozmazlujte se!
Tekuté zlato z Maroka
Oleje se v kosmetice hojně používají již po staletí. Nejde tedy o žádnou převratnou novinku moderní doby. Přesto lze říci, že jsou v současné době trochu nedoceněné. Ženy pomalu, ale jistě objevují jejich obrovský potencionál.
Návrat k tradičním recepturám, k přírodě a bylinkám. Byla by škoda nevyužít to, co nám příroda dává. Pomyslnou špičku ledovce mezi zkrašlovacími oleji tvoří arganový olej. Je nesmírně vzácný a cenný. Naši předkové jej dokonce označovali jako elixír mládí.
V čem tkví největší tajemností arganového oleje? Pochází z Maroka a získává se z plodů marockého stromu Argánie trnité (latinsky Argania spinosa). Jde o polopouštní strom, který roste pouze v Maroku. Proto je arganový olej tak vzácný. Tamní obyvatelé na něj nedají dopustit a využívají jej hojně v kuchyni i v kosmetice. Má totiž širokospektré účinky, působí na zdraví i na krásu. Jde o téměř zázračný antioxidant, který obsahuje důležité omega mastné kyseliny a vitamíny A, E.
Jaké jsou přednosti arganového oleje?
–        hydratuje a vyživuje pokožku, vlasy i nehty
–        potlačuje stárnutí pleti
–        posiluje vlasy
–        zmírňuje projevy lupénky a ekzému
–        pomáhá při akné
–        zjemňuje pokožku a vyhlazuje vrásky
–        má silný regenerační efekt
Kosmetický zázrak z Afriky
Řeč je o marulovém oleji. Možná tento název vidíte poprvé. Nicméně v tomto oleji je obrovské přírodní bohatství, které pochází z Afriky. Tamní ženy z etnika Ovambo držely své tajemství mnoho desítek let a světu jej vyzradily teprve nedávno.
Vyrábí se z jadérek plodu marulovníku namibijského. Jde o žluté plody, které jsou velké asi jako švestky. Z jejich šťávy se získává „omaongo“. Výroba není snadná, tamní lidé vše dělají ručně a s maximální pečlivostí. Od sbírání plodů, po sušení, lisování a konečnou úpravu. Výsledek je ovšem naprosto jedinečný. Obsahuje mnoho cenných látek. Podobně jako arganový olej je to významný antioxidant, který v sobě uchovává polynenasycené mastné kyseliny, obrovské množství vitamínu C.
Jaké jsou hlavní přednosti marulového oleje?
–        hydratuje a zjemňuje pokožku
–        posiluje vlasy a nehty
–        Působí proti třepení a krepatění vlasů
–        neucpává póry
–        omlazuje pokožku
Kokosový olej – pro zdraví i krásu
Patrně nejznámější je kokosový olej. Je chutný, zdravý a můžeme jej využívat nejen vnitřně, ale také z vnějšku. Na kokosový olej nedala dopustit již slavná Kleopatra. Považovala jej za nezbytný základ ženské krásy a zdraví. Panenský kokosový olej se získává lisováním za studena z čerstvě sklizených kokosových ořechů. Kokosový olej je stejně jako arganový a marulový velmi cenný antioxidant.
Jaké jsou hlavní přednosti kokosového oleje?
–        posiluje dásně a zuby, působí jako přírodní „bělidlo“ na zuby
–        posiluje a hydratuje vlasy
–        vyživuje a hydratuje pokožku
–        funguje jako výborný rozjasňovač
–        je chutný a zdravý

Já osobně mam vyzkoušený kokosový olej, který je opravdu úžasný. Používám jej na vlasy, na tělo a mažu s ním také svého malého syna. Pokud však nechcete příliš experimentovat, můžete si vystačit s „obyčejným“ olivovým olejem. Je skvělý na vlasy i kůži. Pokud máte nějaký osvědčený tip, budu ráda, když se o něj podělíte.:-)
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account