Výběr antikoncepce při genetickém riziku trombózy

Antikoncepce – jasně, každá žena ví, co tohle slovo znamená a k čemu je vlastně dobrá. Ano, jsou i ženy, které veškeré antkoncepční metody bojkotují a nechtějí o nich ani slyšet – je to pro tělo nezdravé, zvyšuje riziko trombózy, rakoviny, přibírá se po ní… vesměs je to vlastně škodlivé i pro přírodu a dalších X důvodů, proč ne. Ok – nikomu neberu jeho názor a ráda si ho vyslechnu. Ale já jsem 22 letá studentka a rozhodně teď netoužím po prckovi. Nejen proto, že by mi to narušilo moje ” vysněné” plány, ale také proto, že na to prostě nejsem připravená. Nejen prostředím pro výchovu dítěte, ale hlavně hlavou. A o mém muži ani nemluvě. (doufám, že si to nepřečte) *smile*

Všechny víme, že existuje celá řada antikoncepčních metod, ať už jsou hormonální nebo nehormnonální.
U mých kamarádek nejvíce převládají hormonální pilulky, je to účinné a jednoduché. (když nejste hlava děravá)

Ovšem já mam tu smůlu, že jsem od mé maminy schytala Leidenskou mutaci. V krátkosti řečeno je to mutace genu, který zajišťuje krevní srážlivost. Při téhle nemoci je srážlivost o hooodně zvýšená. Takže je vám už asi jasné, že pro mě je každodenní polykání pilulek tabu, jestli netoužím po žilní trombóze.
No jo, jenže já mám přítele a používání kondomu a slov “dám si pozor” přestává být zábava. Co zábava, s kondomem – snad mi dáte za pravdu, to prostě není ono *smile* A to že si dá pozor, noooo… znáte ten vtípek “stačí kapka a jsi taťka”. *smile* Takže jsem začla googlit, co by pro mě tedy připadalo v úvahu. Hlavně nehormonálně.

No, našla jsem spoustu možností, pro představu je to třeba: 

  • Metoda měření bazální teploty
  • Metoda plodných a neplodných dnů
  • Spermicidní čípky, krémy a pěny

A spoustu dalších nehormonálních metod. Ale některé mi přišly spíš úsměvné, než že by měly zabránit početí. Raději jsem se tedy objednala ke své gynekoložce, kde ty informace a rady jsou přeci jen kvalitnější. 

S mojí mutací mi ale na výběr moc nedala. Navrhla jedny pilulky, které mají velmi málo hormonu a neměly by pro mě být škodlivé, ale poměrně dost zadržují vodu a ženy po nich přibírají až 10kg měsíčně. To jsem se jen zasmála a řekla razantní NE.
Která z nás by to chtěla, že? Stačí, že si ujíždíme na Nutelle, twisteru z KFC a míchaných drincích. *wine* 

Druhou možností bylo nitroděložní tělísko. Abych řekla pravdu, moc jsem toho nevěděla. Věděla jsem kam se strká *smile* a že je na poměrně dlouho dobu. Takže má skvělá gynekoložka mi celkem srozumitelně vysvětlila, o co tedy jde. 

Doporučila mi tříleté hormonální tělísko pro nerodičky – Jaydess. Ano je hormonální, vylučuje v malém množství hormon levonorgestrel, který by mi ale neměl žádným způsobem ublížit. Hormon působí pouze ve svém bezprostředním okolí, hlavně na děložní sliznici, takže do krevního oběhu se dostane opravdu jen malinké množství.

Huhuuuuuu super! Nebudu mamka ještě alespoň tři roky! Ani nevíte jakou jsem měla radost. …Radost mě přešla ani ne za minutu, když mi paní doktorka sdělila cenu – 6500Kč. …V hlavě si říkáte …no, to je jako dost, ale pak když začnete vzpomínat, kolik vaše kamarádky platí měsíčně za prášky, tak to zase tak hrozné není. Akorát tady je kámen úrazu, že tu částku musíte dát najednou. 

Dohodly jsme se, že dám do týdne vědět, až se poradím doma. S mužem jsme se poměrně rychle shodli, že to je pro nás jediná možnost. Tady se musím pochlubit, jak mám skvělého muže! Aniž bych cokoliv řekla, sám se hned nabídl, že mi dá půlku. A to se cení, hned měl plusové body…:-)

Každopádně vidina toho, že se nebudu muset tři roky o nic starat, na nic myslet a nestrachovat se z každého “romantického večera”, mě vedla k tomu, hned druhý den vzít telefon a zavolat do ordinace, že o tělísko mám opravdu zájem. Se sestřičkou jsme se domluvily na pár termínech, kdy bych měla menstruovat (ano, tělísko se zavádí nejlépe třetí den menstruace 🙁 )

Nic moc pocit…ale víte co, vždyť pak to bude všechno TAAAK FAJN, že tohle prostě přejdete. Nehledě na to, že většině žen skoro vymizí mentruace i bolesti s ní spojené. (a kdo jste zažil pořádné menstruační bolesti, které doprovazí křeče, horečky, průjmy… je to pro vás jako úplný zázrak) 

ANO, jdu do toho. Zavádění nějak přežiju a pak už budu fungovat jako normální holky. 

BUDE TO SUPER! 🙂

Zdroj foto: Pixabay.com

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account