Veganství: Osobní cesta ke zdraví a ohleduplnosti k planetě
Proč jsem se zrovna já dala na zdravější stravování a to Veganství ?
K rostlinné stravě vede každého člověka souhrn jiných důvodů. Nejčastěji je to ale zájem o zdraví, neochota se dál podílet na špatných životních podmínkách zvířat v živočišném průmyslu a v posledních letech také zájem o planetu a způsobech, jak minimalizovat její znečišťování. Mě k tomu vedla shoda náhod které se staly u nás v rodině. Měly jsme v rodině náhlé úmrtí, způsobené rakovinou, a tak jsem sem rozhodla, že zkusím rostlinou stravu. A také jsem se rozhodla, že budu chodit darovat krevní plazmu, z které se vyrábějí léky pro takto nemocné lidi.
Je to stejně dobrá a kvalitní strava, ale nejvíce záleží na tom jak si ji poskládáte. Někdo by mohl říct, že je to nesmysl…ale je to jako když žena drží dietu nebo když se člověk stane vegetariánem nebo jiné …. Každý se pro toto rozhodnutí jak se stravovat, rozhodne dobrovolně.
A teď menší seznámení se s tím co to je veganství a formy potravy:
Veganské stravování má mnoho forem – od junk food až po syrovou stravu, a každý si vybírá, co jí nebo jemu vyhovuje. Všichni ale máme společnou čistě rostlinnou stravu a nekupujeme žádné živočišné produkty jako jsou výrobky z kožešiny, kůže nebo kosmetika testovaná na zvířatech.
Co vegani a veganky jí?
Na první pohled se může zdát strava bez živočišných produktů (maso, ryby, mléčné výrobky a vejce) málo rozmanitá a nedostatečná. K dispozici máme však pestrou nabídku luštěnin, obilovin, ořechů, semen, ovoce, zeleniny, hub, bylinek, koření a výrobků z nich. Z těchto surovin lze připravit nepřeberné množství chutných a výživných jídel, které plně uspokojí vaše chuťové i nutriční potřeby (s výjimkou vitaminu B12).
Zatím Veganství a zdravému stravován zdar:)
Zdroj foto: Pixabay.com