Omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA si tělo neumí vyrobit samo. A přitom jsou pro naše zdraví stejně důležité jako vitamíny a neměly by v naší stravě chybět. Již více než 10 000 vědeckých studií se zabývalo pozitivním efektem omega-3 na lidské zdraví. A všechny tyto výzkumy ukazují, že existuje přímé spojení mezi konzumací omega-3 a udržením zdravého srdce, mozku a zraku. 

Rybí olej je největším zdrojem omega-3 mastných kyselin, byl již od dávných dob důležitým potravinovým doplňkem. Vzpomeňme na krásnou scénu z filmu Obecná škola, kde před jídlem dostává syn Eda povinně lžíci rybího tuku. Dnes už se naštěstí děti rybí chutě bát nemusí, zpracování do formy kapslí je zcela bez zápachu. Speciálně pro děti jsou na trhu žvýkací kapsle ve tvaru rybičky, které jsou slazeny rostlinnou stévií a díky příchuti tutti frutti chutnají jako bonbon. Přijdou tak vhod všem, kdo nemají rádi ryby, zejména dětem.

Rybí olej podporuje důležité životní funkce a jeho podáváním podpoříte zdravý vývoj vašich dětí. Nejen pro děti je ale rybí olej určený, komu ještě pomáhá udržet se ve formě, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru s panem Janem Černým, který se už 42 let stará o mědvědy na zámku v Českém Krumlově. 

Jak jste se vlastně dostal k práci medvědáře?

Moje láska k medvědům začala, když mi bylo 14 let. Chodil jsem v Krumlově do školy a vždy po vyučování jsem se chodil dívat na medvědy. Ošetřovatel, který se o ně tehdy staral, se mě jednou zeptal, proč na ně pořád koukám. Odpověděl jsem mu popravdě, že se mi hrozně líbí. Tak mě vzal sem dolů do přípravny jídla a dovolil mi, abych mu pomáhal nosit kýbly a míchat chleba se škvarky, kterými je krmil. Několik let jsem mu takhle pomáhal. Pak jsem šel do učení, začal pracovat a medvědy jsem už nevídal. Až jednou mi zavolala ředitelka zámku, že ošetřovatel je nemocný, jestli bych ho nemohl zastoupit. Vzal jsem to jako brigádu a byl rád, že jsem zase u medvědů. A pak mi jednou paní ředitelka přinesla klíče od výběhu s otázkou, jestli bych se o medvědy nechtěl starat sám. Ani jsem se moc nerozmýšlel. Letos už to je 42 let, co tady dělám medvědáře.

Co všechno taková práce obnáší a jak se na ni dívá vaše rodina?

Práce je to fyzicky a hlavně časově hodně náročná, ale pořád mě baví. Medvědi potřebují každodenní péči, která má svá daná pravidla. Hodně času strávím tím, že jim obstarávám a pak připravuji potravu, chystám léky, uklízím kotce, výběh… My jsme vlastně se ženou za celou dobu, co se o medvědy staráme, ještě nikdy nebyli na dovolené, protože nemůžeme zvířata opustit, byť jen na dva dny. Když někdy slyším vyprávět lidi kteří cestují, trošku jim závidím. Ale my zase se ženou každý den, když už máme postaráno o medvědy, vyrážíme s naším labradorem na dlouhé túry do přírody v okolí Krumlova, a to za každého počasí. Mám štěstí, že i moje rodina sdílí mou lásku k medvědům 

Jak se změnila výživa medvědů za těch 42 let, co se o ně staráte?

Zcela zásadně. Když jsem je poznal, dostávali jen chleba namočený ve vodě a smíchaný se škvarky. Někdy se vozily zbytky z jatek, ale ani tohle jídlo nebylo pro medvědy moc vhodné. Změnil jsem to hned, jak jsem nastoupil. Obstaral jsem si medvědí jídelníček ze zoo a chystal stravu podle něj. Postupně jsem ještě přidal bílkoviny, hlavně tvarohy a jogurty, a kvůli dostatku vitaminů i hodně ovoce a zeleniny (především mandarinky, jablka, ananasy, mrkve, okurky, papriky, rajčata…), které dnes tvoří 80 % medvědí stravy. V těch zbylých 20 % jsou i granule a vepřové škvarky, ale ty jim dávám jen obden, protože jdou na tloušťku a zkracovaly by medvědům život. Zkrátka tvrdím, že moji medvědi se stravují na podobné úrovni jako hosté v luxusním hotelu. Důležité je i to, co pijí. Dvakrát denně jim připravuji mléko s minerály, medem a rybím olejem – ten je totiž pro jejich dobrou kondici naprosto nezbytný. Proto jsem moc rád za nabídku společnosti NaturaMed Pharmaceuticals, která od letošního roku zdarma dováží našim medvědům kvalitní rybí olej OmegaMarine Liquid  přímo z Norska.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account