Těhotenství je mnohdy označováno jako jedno z nejhezčích období v životě ženy. Mnozí ale zapomínají na to, že požehnaný stav s sebou může přinášet také různé zdravotní obtíže. Jaké jsou ty nejčastější a jak proti nim co nejúčinněji bojovat tak, aby si nastávající maminka mohla těhotenství užit?
Těhotenství se nejčastěji pozná podle rostoucího bříška a přibývajících kil, alespoň navenek. Maminky se ale mnohdy setkávají s různými zdravotními potížemi. Mezi ty nejčastější patří pálení žáhy, křeče a těhotenské nevolnosti. Právě ty jsou mnohdy prvním signálem toho, že je žena v očekávání.
Ranní nevolnost aneb čekáme miminko
Těhotenské nevolnosti trápí zhruba dvě třetiny nastávajících maminek a patří k nejčastějším potížím zejména v prvním trimestru. Ačkoliv jsou nevolnosti často nazývané jako ranní, některé ženy mají tu smůlu, že je provází celý den. Hlavními příčinami jsou hormonální změny, kterými ženské tělo prochází. Jedním z dalších důvodů může být také nižší hladina cukru v krvi a zlepšující se čich. Právě ten zapříčiňuje vyšší citlivost na různé pachy a vůně, které mohou nevolnost způsobit. Pokud trpíte těhotenskými nevolnostmi, zkuste jíst častěji a menší dávky jídla, pomoci mohou také bylinné čaje. V některých případech lze žaludeční nevolnosti uklidnit také některými druhy ovoce, jako je např. banán nebo hroznové víno. Při častých nevolnostech je důležité dodržování pitného režimu, a to zejména proto, aby nedošlo k dehydrataci.
Jde to i bez křečí
Nastávající maminky často provází také těhotenské křeče, nejčastěji v lýtku. Jejich příčinou je nedostatek hořčíku a v některých případech nadměrná fyzická zátěž, kterou těhotenství bezesporu je. Křeče se mohou projevit kdykoliv během dne, ale nejčastěji přepadávají těhotné ženy v noci. Pomůže přísun hořčíku, který je jedním z nejdůležitějších prvků v těhotenství, proto by se jeho přísun neměl zanedbávat. „Ideálním způsobem, jak doplnit množství hořčíku je například GS Mamavit Prefolin + DHA, který byl vyvinut s odborníky z Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí a jako jediný z těhotenských multivitaminů na trhu obsahuje právě zvýšené množství hořčíku. Kromě zmíněného hořčíku obsahuje i dalších 22 vitaminů včetně jódu, vápníku, železa, zinku nebo kyseliny listové v přirozené formě,“ vysvětluje MUDr. Karel Metyš, odborník na výživu těhotných. Hořčík pomáhá ulevit nejen od křečí, ale také od přílišné únavy, která k těhotenství patří. Pomoci od křečí může také obyčejná masáž nohou či lehké cvičení.
Závěr těhotenství doprovázený pálením žáhy
 Pálení žáhy zná důvěrně nejedna nastávající maminka. Příčinou jsou hormonální změny a zejména rostoucí děloha. Žaludeční šťávy mohou unikat do jícnu, a to především kvůli zvýšenému tlaku na žaludek, který je způsoben růstem miminka v děloze. Prevencí je častější příjem jídla v menších porcích a také vyhýbání se kořeněným, pálivým nebo jinak dráždivým potravinám. Potíže může vyvolávat mj. čokoláda, kynutá jídla, kyselé džusy nebo zelí. Pokud přichází pálení žáhy i v noci, je doporučována poloha na levém boku, ideálně s podloženou hlavou. Babské rady říkají, že pomoci může nastrouhaná mrkev, zázvorový čaj nebo také malé množství jedlé sody.
Během těhotenství se mohou maminky setkat s různými zdravotními neduhy. Důležité je, aby při jakýchkoliv pochybách, pro jistotu navštívily svého lékaře. Kromě toho je nutné dbát na odpočinek, nestresovat se a užívat si těšení se na miminko.
 
Photo by Anastasiia Chepinska on Unsplash

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account