Klíšťata a jejich nebezpečí: Jak ochránit sebe a své chlupáče
Klíště. Malinký tvoreček, který čas od času překvapí tím, jak moc je agresivní. I to nejmenší klíště může způsobit velký červený flek na lidské kůži nebo velkou bulku na kůži chlupáčů, a co hůř, může nám, stejně jako zvířatům způsobit nemalé zdravotní potíže.
Ano malé klíště zadělá i na velké potíže. Nepohrdne žádnou krví, přisaje se na člověka, na psy, kočky, také srny, ježky nebo třeba myši. Všem se zarývá hluboko do kůže, aby sálo krev…
Klíště nepřenáší jen klíšťovou encefalitidu nebo lymskou boreliózu, může přenášet až stovky nemocí.
Co s tím? Jak se proti klíšťatům bránit? Jak chránit své chlupáče, kočky a psy?
Nejlepší je prevence. Údajně pomáhají vitamíny skupiny B nebo česnek, obojí obsahují česnekové tablety pro zvířata. No a pak jsou tu pipetky (spot-on) proti klíšťatům, které se aplikují na kůži zvířete. Pipetky jsou asi nejbezpečnějí ochranou před klíšťaty pro kočky. Obojky proti klíšťatům jsou pro divoké venkovní kočky příliš nebezpečné (mohou se za obojek různě chytit). Spreje a další přípravky na kůži pak mohou působit potíže, protože se kočka tak často olizuje.
Všechny přípravky proti klíšťatům pro kočky a psy jsme se snažili rozebrat v našem dalším kocouřím článku: Co funguje proti klíšťatům? Jak chránit kočky a psy?
Jak je to u vás? Co zabírá proti klíšťatům vám? Co funguje na vaše kočky a psy?
Jak chráníte chlupáče proti klíšťatům vy?
Zdroj foto: Pixabay.com