Jsou dva, na první pohled byste je od sebe nerozeznali. Oba jsou fantastičtí sportovci a vždycky si najdou čas na pomoc těm, kteří to potřebují. Řeč je o nejznámějších českých dvojčatech, Davidovi a Tomášovi Svobodových. Oba jsou tváře spolku Alsa, který pomáhá pacientům s ALS neboli amyotrofickou laterární sklerózou, na kterou lékaři zatím nenašli lék. Alsa již šestým rokem připravuje charitativní kalendář. Ten letošní se fotilo ve Winternitzově vile na Praze 5 a autorkou snímku je známá česká fotografka Alžběta Jungrová. Mimo bratrů Svobodových se v kalendáři objevili i Linda Bartošová, Pavel Batěk, David Kraus, Táňa Medvecká s pacientem Martinem Přecechtelem, Dana Morávková, Kateřina Pechová a Peter Pecha, Daniela Písařovicová, Jana Plodková s pacientem Tomášem Hrubým a Ondřej Ruml.
David a Tomáš Svobodovi jsou úspěšní sportovci světového formátu. Jeden sbírá tituly mistra světa ve vytrvalostních vícebojích, druhý přinesl domů zlatou medailí v moderním pětiboji z her pod pěti kruhy v Londýně. Sport pro ně není honem za trofejemi, ale životní styl. V současné době připravují speciální základní školu pro talentované sportovce, pro které je mnohdy složité skloubit dobré vzdělání a sport na profesionální úrovni. Přestože jsou oba zaměstnáni svými projekty, a ještě se musí udržovat v kondici, o jaké se mnohým smrtelníkům ani nesnilo, mají čas pomáhat i jinde.
Se spolkem Alsa, který jako jediný v Čechách poskytuje komplexní péči a poradenství pro pacienty s ALS a jejich rodiny, spolupracují již řadu let. “Už je to dlouho, ale myslím, že naše spolpráce s Alsou začala přijetím pozvánky na focení charitativního kalendáře. Před pár lety do party přibyl i brácha Tomáš, se kterým se pravidelně účastníme Prague City Swimu, závodu na podporu pacientů s ALS,” vzpomíná olympionik David Svoboda.
“Letos nám Alžběta Jungrová udělala společnpou fotku do kalendáře ve Winternitzové vile. Na focení už jsme oba dost zvyklí, Alžběta nám navíc vytvářela skvělou, pohodovou atmosféru,” dodáva David.
Oba bratři sportují odmalička bezmála každý den a oba mají magisterský titul na FTVS, proto si dobře uvědomují, jak důležitý pohyb pro člověka je. Pacienti, kteří onemocní amyotrofickou laterární sklerózou, pomalu, plíživě přicházejí o schopnost ovládat své svaly. “Pohyb je základní životní potřebou každého z nás, nejen pro sportovce. ALS je vážné onemocnění pro všechny bez ohledu na věk nebo profesi. Snažíme se pomáhat, dokud to jde. Člověk nikdy neví, kdy se ocitne v roli toho, kdo bude potřebovat pomoct a bude odkázán na pomc druhých,” vysvětluje Tomáš Svoboda, bratr zlatého medailisty.
Na fotkách pro charitativní kalendář na rok 2022 jsou bratři Svobodovi spolu. Zeptali jsme se, jestli nemají nějaký tip, jak je od sebe rozeznat. “Sami tenhle ´problém´ neřešíme, takže vám nemám co poradit. Pochopitelně si připadáme velmi rozdílní,” směje se David Svoboda.
David i Tomáš Svobodovi se zúčastní již 3. ročníku závodu Prague City Swim, který proběhne 11. 9. 2021 na Střeleckém ostrově.
Přijeďte také podpořit pacienty s ALS a užijte si příjemné sobotní odpoledne v přírodním prostředí zmíněného ostrova. 🙂
Děkujeme. *heart*
Tešíme se na vás 🙂
 
Eva
 
Foto: Archiv Alsa

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account