Nemá cenu tu otevírat edukativní okénko, o tom, jaké vitamíny a stopové prvky jehněčí obsahuje. Většinou to není ten pravý důvod, proč právě po tomto masu sáhneme.
Často se připravuje na jaře, právě kolem Velikonoc.
Ti z vás, kteří se namítají, že právě jehněčí smrdí (ano, nebojím se použít tento výraz), tak úplně zbytečně. Ovšem záleží co máte za maso, jestli ze supermarketu, nebo od chovatele (není třeba napovídat, která varianta je lepší).
Každé zvíře má svůj specifický pach, ale pokud ze svaloviny odstraníte přebytečný lůj, je jídlo křehké a velice chutné. Přípravu zvládnou i naprostí začátečníci.
Suroviny:
-
1 díl jehněčího masa (kýta, plec)
1 díl na kostičky nakrájené cibule
3 stroužky česneku
sádlo
sůl, pepř
Na sádle osmažíme cibulku. Jakmile začne chytat barvu (pro neznalce – přestane být bílá, ale začne pomalu žloutnout), přidáme nakrájený česnek a ještě chvilku restujeme. Když česnek začne vonět, přidáme maso. Zprudka opečeme, aby se zatáhlo. Pak osolíme, opepříme a ještě chvilku restujeme. Jakmile už cibulka začne zlátnout, podlijeme vodou nebo vývarem tak, aby maso bylo mírně ponořené. Pak zaklopíme pokličkou a necháme dusit.
Postupně podléváme a kontrolujte maso, až bude měkké, odklopte pokličku a vyvařením přebytečné vody zredukujte šťávu do potřebné hustoty.