Tento víkend nebude jen tak obyčejný. Přesvědčí nás o tom mnohé akce, které se konají po celé republice.
Za všechny například:

(Jde jen o namátkový přehled mnoha a mnoha akcí. Pokud vám tady chybí právě ta vaše a chcete o tom svém masopustu, fašanku nebo ostatcích dát vědět ostatním, máte prostor dole v komentářích).
A když už je ten masopust, je čas se o této zajímavé tradici také něco dozvědět.
Masopust je krásným barevným zpestřením zimy. Lidé se v rámci masopustu pomalu loučí se zimou, také dojídají zimní zásoby, aby sebe a svůj jídelníček připravili na jaro. Takže veliké hostiny, hodování, zábavu a veselí brzy střídá velký čtyřicetidenní půst.
Jak vypadá masopust podle tradice?
Ano, přestože se masopust spojuje především s těmi oslavami, které nás čekají o víkendu, je to především maso – půst.
Obecně jde o celé období od Třech Králů do Velikonoc a právě do tohoto období skvěle zapadají i bujaré oslavy, zábava a průvody maškar. Je na ně totiž čas. Příroda ještě spí, a tak se lidé mohou bavit. Když dříve lidé žili tak, aby co nejlépe obhospodařili zahradu a pole, věděli, že už brzy je čeká hodně práce. Před ní se proto bavili a také postili, aby na tu práci měli dost sil, aby jaro mohli přivítat ve zdraví a nejlepší kondici.

  Svátky masopustu začínají tučným čtvrtkem, ten letos vychází na 8.2.2018.
  Nadcházející neděle bude taneční – právě v neděli se také většinou konají zmiňované masopustní akce, průvody a zábavy.

  Ve středu 14.2. pak není jenom Valentýn – svátek zamilovaných, ale letos na tento den připadá také tzv. popeleční středa, a to už je na řadě onen skutečný půst.

Půst bude trvat zhruba čtyřicet dnů…

A skončí až na Velikonoce.

Stejně tak jako můžete dle tradice na tučný čtvrtek hodovat dle libosti, můžete se dle tradice po popeleční středě postit dle libosti. Nemusí jít o žádný drastický půst a dietu, může jít o příjemnou ozdravující jarní (předjarní) očistu, která vám dodá energii. Bude se vám hodit, až nastane to skutečné jaro!

Čtyřicet dnů očisty před jarem
Zní to děsivě, ale rozhodně to tak děsivé být nemusí. Berte Popeleční středu třeba jako impulz k novému začátku a zdravějšímu životu, třeba jenom jako důvod, proč si dopřát více zdravých potravin, ovoce, zeleniny, bylinek nebo třeba klíčků. Dejte si tu práci a najděte je i v době, kdy jich ještě stále není dost, protože půdu ještě pořád překrývá sníh.

  Můžete si třeba vypěstovat řeřichu (viz tento článek).
  Využít můžete také očistné účinky bylinek jako jsou mladé kopřivy, petrželka, pampeliška nebo sedmikráska. Snad už brzy vykouknou!
  Naším tipem, který už jistě znáte, jsou zelené potraviny – dostupné v praktické sušené podobě, tedy kdykoliv během roku. Fungují jako zdroj chlorofylu, tedy koncentrované energie slunečního záření, ale i mnoha dalších cenných látek.
  Pokud to s očistou myslíte skutečně vážně, zelené potraviny vám pomohou. Mají totiž mj. i skvělé očistné vlastnosti. 
  A protože je únor, ještě pořád se můžete pustit také do naší únorové výzvy pro detox, krásu, zdraví a hubnutí.

Ať již bude mít vaše očista jakoukoliv podobu, vždy by ji měl provázet dostatek tekutin.

Bez vody není život, ani očista.
Naprostá většina procesů v lidském těle probíhá za přítomnosti vody, myslete na to. Bez vody vaše tělo nemůže fungovat. A klidně si do té vody můžete občas přimíchat i zmiňovanou směs zelených potravin.
Ale nepředbíhejme, zatím máme těsně po tučném čtvrtku a před námi je bujarý masopustní víkend.
Co s masopustním víkendem?
Je masopust. Víkend by se měl nést v duchu zábavy a veselí, barev a dobrého jídla. Pokud se vám přece jenom do zábavy nechce a máte v plánu nějakou práci, musím vám k informacím o masopustních tradicích přidat i jednu pranostiku:

„Kdo v masopustě moc dělá, v létě to odleží.“
Jistě, únor je měsícem, kdy startuje také práce na zahradě jako je řez stromů a keřů, přehazování kompostu, hnojení nebo vysévání semínek a předpěstování rostlin, zeleniny a bylinek (více tady). Práce však podle tradic ještě jeden víkend počká – i ta zahrada. Pranostiky totiž říkají také, že: “Kdo vozí o masopustu hnůj, bude mít neúrodu.”

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account