Ovoce, drink a dovolená: Jak se bavit a neztloustnout

Pokud jako já nejste z těch, kterým stačí přes léto ke štěstí zeleninové saláty, čtěte dál.
Někdo tvrdí, že v létě nemá hlad… Já bych jedla pořád, je jedno, jaké je roční období nebo venkovní teplota. Jen přes léto mám bohužel největší tendence přibírat. Co za to může? Spousta ovoce, drinky a vínko na zahrádkách, dovolená a místní dobroty, protože já se přece omezovat nebudu.

Strašák číslo jedna – ovoce

Ono totiž není tak úplně neškodné

Ano, mám ho ráda, přesto ho ale nejím na kila. Je výborné a osvěžující, to z našich zahrádek i zdravé. Pro tělo je to ale spousta cukru. Sníst třeba půlku melounu znamená přijmout stejné množství sacharidů jako sníst pytlík rýže. Akorát s rozdílem, že rýže vás na rozdíl od ovoce zasytí, protože zde mluvíme o komplexních sacharidech.

Řešení? Pokud máte ovoce rádi jako já, neodpírejte si ho. Dejte si ho v přiměřených dávkách, ideálně ne samotné. Pokud k němu přidáte bílkovinu (jogurt, tvaroh, sýr…), zasytí vás na delší dobu. A pokud si chcete dopřát ovoce ve větším množství, pak můžete i lehce ubrat na sacharidových přílohách přes den. Podmínkou ale je, že je nebudete vynechávat úplně a tak své tělo podvyživovat.

Takže ovoce ano, s chutí, ale ne na kila.

Strašák číslo dvě – drinky, vína, koktejly

Další můj nešvar. Pokud si tyto dobroty připravuji doma a vyžadují oslazení, přidávám stévii. Třeba frappé si dělám se stévií a trochou mléka a chutná výborně. Kalorická hodnota je díky tomu zanedbatelná. Do ovocných nápojů přidávám citronovou šťávu a bylinky, případně zase trošku osladím stévií.

Pokud si dávám víno nebo cokoliv mimo domov, tak si to vychutnám. Dám si to s vědomím, že je to kouzelný, jedinečný a neopakovatelný okamžik a já jsem tam proto, abych si ho užila. Nemusím těch drinků mít deset. Někdy stačí méně, ale opravdu si je vychutnat. A hlavně si je dovolit! Není nic horšího než dát si víno s výčitkami, že tohle vy nesmíte.

Strašák číslo tři – dovolená, výlety a letní radovánky

Tohle si asi nikdy neodpustím. Když jedu na dovolenou, jím místní jídlo, piju místní pití a chci všechno ochutnat. Jet do cizí země s tím, jak budu jíst zdravě, jak se budu hlídat a jak si nic nedám? Ne, děkuji, na to se mám moc ráda.

Tímto apeluji i na vás, abyste si své chvíle užili. Abyste ochutnali místní speciality a vše, co vás láká. Nemusíte se přežírat od rána do večera ani dojídat celou porci, pokud už nemůžete. Je dost možné, že přijedete domů třeba o dvě kila těžší. Nejedná se ale o dvě kila čistého tuku, jak se někteří zaleknou. Pokud se budete po návratu zase relativně zdravě stravovat, kila navíc odejdou skoro stejně rychle jako přišla.

Každý moment ve vašem životě je naprosto jedinečný a vy máte plné právo si ho užít nejlépe, jak jen umíte.

Pokud tohle neděláte, škodíte sami sobě a neplníte svoje základní životní poslání, kterým je být šťastný.

Tímto mám pocit, že jsem popsala první část  – jak si užít léto. Zbývá ještě druhá část – jak nepřibrat 🙂 

Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď.

Pohyb

Je to opravdu velmi prosté. Máte vyšší příjem z jídla, užíváte si ho – fajn. Mějte ale i větší výdej. Vždyť hýbat se a být aktivní je v létě tak jednoduché a přirozené.

Procházky svižnou chůzí, kolo, běh, jakákoliv aktivita venku, kolem domu, na zahradě… To vše vám pomůže, abyste nepřibrali. Nejde o to si za 20 nebo 30 minut odbýt nějaké super rychlé intenzivní cvičení a mít pocit, že pak už se můžete flákat. Snažte se být co nejvíce aktivní. Jeďte nakoupit nebo na návštěvu na kole, jděte do lesa na houby. Já už letos byla mockrát. Super relax a zdravý pohyb v jednom.

Díky pohybu se vyrovná váš vyšší příjem. Kdo se víc hýbe, může víc jíst. A je šťastnější. Mně osobně pohyb a celkově pobyt na čerstvém vzduchu dělá moc dobře. Nejen fyzicky, ale i psychicky.

A o to tu jde – mít se dobře jak na těle, tak na duši. 

Mít rád své tělo, ať už je jakékoliv. Začít mu dávat to správné palivo a jeho vnitřní spokojenost se ukáže i navenek hezčí postavou.

No, léto je tady. Takže ať už zvolíte jakoukoliv strategii, přeji vám, ať se vám daří. Nenechte si utíkat život mezi prsty díky malichernostem a buďte šťastní *heart*

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account