Jak kopřiva léčí ?

Kopřiva čistí krev, což se projevuje na celém organismu. Pomáhá také při kožních potížích, vyrážkách, ekzémech a s trápením při akné. Proto se často řadí mezi nejpoužívanější a nejlepší domácí kosmetické přípravky. Kopřiva podporuje tvorbu krve, zlepšuje krevní obraz a snižuje vysoký krevní tlak. Kopřivu také doporučujeme užívat při nedostatku železa. Samozřejmě, kopřiva je také skvělý pomocník při nachlazení a chřipce. Používá se do dětských čajů proti kašli, je močopudná a čistí organismus od bacilů. Již po dlouhá léta se ví, že kopřiva pomáhá zastavit krvácení. Při krvácení z nosu proto stačí namočit vatičku do kopřivové šťávy a vložit do nosní dírky.

Léčivé čaje

    Čaj na chudokrevnost: Dva díly kopřivy, jeden díl třezalky a jeden díl zeměžluči. Dvě lžíce směsi zalijte půl litrem horké vody a nechejte louhovat i čtvrt hodiny pod pokličkou.

    Čaj na snížení cholesterolu: Smíchejte ve stejném poměru kopřivu, přesličku a mátu. Čaj snižuje cholesterol v krvi a má i protisklerotické účinky.

Kopřivová šťáva

Hrst mladých kopřiv rozmixujte s jedním hrníčkem vody. Nechejte půl hodiny odstát a přidejte šťávu z poloviny citronu a lžíci medu.
 

Kopřivová detoxikační kůra

Po tři dny držte půst a popíjejte kopřivu rozmixovanou s vodou. Tato několikadenní kůra se projeví mimořádným očistným účinkem.
 

Salát a kopřivový špenát

Čerstvé listy mladých vyrašených kopřiv se hodí pro přípravu salátů, můžete je připravit i jako klasický špenát s cibulí a česnekem.
 

Kopřivové pesto

Pesto lze vyrobit prakticky z jakékoliv divoce rostoucí jedlé byliny a ani kopřivy nejsou výjimkou. Kopřivové lístky spařte, propláchněte studenou vodou a dejte stranou okapat. V mixéru rozmixujte ořechy a stroužky česneku a přidejte olivový olej a sůl a parmazán. Vše následně rozmixujte na pesto. Já přidám někdy i nasekané vlašské ořechy. Zjemní chuť a dodá potřebné živiny.
 

Tinktura na vlasy 

Ke dvěma dílům čerstvé nebo sušené kopřivy přidejte dejte jeden díl levandule (nať) a jeden díl listu nebo kořene lopuchu. Zalijeme čistým alkoholem, aby bylo vše ponořené a nechejte na slunném místě odpočívat po 2 – 3 týdny. Nakonec přeceďte a nařeďte 1:1 s vodou. Takto připravenou tinkturu vmasírujte do vlasové pokožky vždy po umytí. Vlasy se budou méně mastit a pomáhá to i proti lupům.
 

Vlasový kopřivový kondicionér

Hrst kopřiv převařte a pak nechejte vychladnout do vlažna. Přeceďte a přidejte 1 lžíci vinného octa. Oplachujte čerstvě umyté vlasy a dále nevymývejte.

Recept č. 1:

40 vrchních částí kopřiv (posbírané na neznečištěných místech)

6 bio citronů

3 l studené vody

1 kg třtinového cukru nebo 200 g medu

Postup: Kopřivy umyjeme jen krátkým ponořením do vody. Do velké uzavíratelné nádoby si dáme kopřivy a na plátky nakrájené citróny. přikryjeme a necháme 24 hodin macerovat. Druhý den vše promícháme a scedíme tekutinu přes sítko. Přidáme do ní cukr/med a ještě další den necháme odležet. Pokud jste přidali cukr, jednou za čas promíchejte. Pokud med, není potřeba míchat.

Skladujeme v čisté nádobě v lednici.
 

Recept č. 2:

40 vrchních částí kopřiv (posbírané na neznečištěných místech)

40 g kyseliny citronové

1,5 kg třtinového cukru

2 l studené vody

Postup: Kopřivy umyjeme jen krátkým ponořením do vody. Dáme je do hrnce a zalijeme vařící vodou. Přidáme kyselinu citronovou, přikryjeme a necháme louhovat 24 hodin. Druhý den tekutinu scedíme přes sítko. Dáme ji na sporák a trochu zahřejeme. Přidáme do ní cukr a zamícháme. Pokud nám vznikne pěna, odebereme ji naběračkou. Sirup necháme vychladnout a nalijeme do čistých sklenic. Není potřeba sterilizovat.

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account