„Maminko můžu si vzít oříšek?“ ptá se tříletá Anežka. „Ano a pořádně ho rozkousej“ odpovídá matka, která si ale nevšimla, že Anežku pošťuchuje při jídle Pavel. „Co se děje! Pavle co jsi udělat Anežce?“ přiběhla matka, která vidí, že Anežka kašle a špatně se ji dýcha. „Ořišek maminko…“ řekl Pavel. 
„Anežko, vyplivni to! Jde to? Pořádně kašlej! Křičí maminka na Anežku. Je zle a kašel nepomáhá. Buuum buummm do zad jednou, dvakrát, třikrát… nic.

 
 
„Pavle rychle dones mobil“ volá matka, která drží Anežku v předklonu a bouchá ji do zad. Vytáčí 155 a dává telefon na hlasitý odposlech.
(D-dispečer, M-matka)
D: „Dobrý den, záchranná služba.“
M: „Anežka se dusí oříškem, nevím co mám dělat.“
D: „Kolik je ji let?“
M: „Tři, bouchám ji do zad a nepomáhá to.“
D: „Sedněte si na židli a dejte si ji přes kolena a pořádně bouchněte mezi lopatky.. klidně až 5 krát.“
M: Bummm, bummm… “Anežko! Nic.“
D: „Postavte se za ni a obejměte ji rukama tak ať svojí pěstí rychle a silně stačíte nadbřišek – místo nad pupíkem, pod žebry. Tlačte dovnitř a nahoru, opakujte to zase klidně 5 krát.“
M: „Anežko! Podívej se na mě!“
D: „Slyším, že pláče? Povedlo se to?“
M: „Ano, uff… děkuji!“
D: „Teď mi řekněte, kde jste? Pošlu vám sanitku.“
M: „Jako adresu – Pospíšilova 340.“
D: „Dobře, sanitka vyráží a na zvonku je jaké jméno? A jak je na tom Anežka?“
M: „Hanáková. Anežka pláče ale vnímá, dýcha. Děkuju vám.“
D: „To jsem ráda, byla jste šikovná. Sanitka je na cestě. Anežku hlídejte a snažte se ji uklidnit. Kdyby se něco změnilo, tak znova zavolejte.“
M: „Už se zklidňuje. Dobře, děkuju.“
D: „Na shledanou.“
 

Postup první pomoci:

Co dělat, když se dusí miminko? (do 1 roku věku)

  Kašel – jde o přirozenou obranou reakci, kterou podporujeme, sledujeme a vyčkáme do obnovení normálního dýchání.
  Údery mezi lopatky – dítě je při vědomí ale nekašle, nepláče a rudne v obličeji.

Položíme dítě na předloktí, prsty fixujeme hlavičku (hlava dítěte je níž než hrudník) a opakovaně (5x) udeříme mezi lopatky.

  Stlačení hrudníku – pokud údery do zad nepomáhají, tak můžeme střídat pět úderu do zad a pět stlační hrudníku. Položíme dítě na záda a stlačíme hrudní kost pomocí dvou prstů, jako při resuscitaci.

Opakujeme vypuzovací manévry dokud neodstraníme překážku, nebo dokud dítě neztatí vědomí. Je-li dítě v bezvědomí musíme zahájit resuscitaci.
 
Co dělat, když se dusí dítě/dospělý? (nad 1 rok věku)

  Podporujeme kašel a dojede-li k zhoršení stavu (nemůže kašlat, mluvit, plakat) silně udeříme do zad mezi lopatky. Postižený je v předklonu např. dítě položíme přes stehna nebo přes židli.
  Heimlichův manévr – údery do zad nepomohly a postižený je stále při vědomí. Postavíme se za postiženého a obejmeme ho. Ruku zatneme v pěst, druhou rukou ji uchopíme a stlačujeme silně (směrem dovnitř a nahoru) nadbřišek (místo mezi pupkem a pod žebry).
  Střídáme údery do zad (5x) a Heimlichův manévr (5x) do doby než dojde k vypuzení tělesa nebo dokud postižený neupadne do bezvědomí. Je-li v bezvědomí musíme zahájit resuscitaci.

 

 

 
Pozor!

  Vyčištění dutiny ústní pomocí jednoho prstu provádíme jen když je cizí těleso viditelné (nepátráme naslepo, abychom těleso nezatlačili hlouběji nebo nezpůsobili zranění).
  Všechny děti by měly být po odstranění uzávěru dýchacích cest vyšetřeny lékařem!
  U postižených, kterým byl proveden Heimlichův manévr a u postižených, u kterých po uvolnění dýchacích přetrvavávají obtíže (kašel, poruchy polykání aj.) musí být zajištěno odborné vyšetření!

 
3 minutová teorie je za vámi a co praxe? Na našem kurzu si prakticky vyzkoušíte nejen postup první pomoci při dušení ale i další ošetření – zastavení krvácení, oživování dětí aj.

Přijďte na zážitek, který může zachránit život!

13. 9. 2017 – hlídání dětí zdarma!

 

 
 

Autorka – Lucie

 

Zdroje:

HASÍK, Juljo a kol. Standardy první pomoci. [online]. Praha : Český červený kříž, © 2017. [cit. 5. 5. 2017]. ISBN 978-80-87729-17-5. Dostupné na: http://www.cervenykriz.eu/cz/628.aspx

 

Aplikace Záchranka, z.ú. První pomoc. [online]. Brno : Aplikace Záchranka, z.ú © 2017. [cit. 5. 5. 2017]. Dostupné na: http://www.zachrankaapp.cz/

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account