Je zima. Nejde si nevšimnout. A přestože se v souladu s pořekadlem

„na hromnice o hodinu více“
znatelně prodlužují dny, přestože je únor krátký měsíc a jako už je téměř na dohled, zima je ještě pevným vládcem naší reality a na člověka z té šedivé zimy může občas padnout i splín. Chybí nám energie, není divu, sluneční paprsky jsou potřebné. Právě slunce je zdrojem životadárné energie, vitality a také dobré nálady. Naštěstí se dá tato sluneční energie načerpat i nepřímo.
Jak? Prostřednictvím chlorofylu a zelených potravin, které jsou jeho bohatým zdrojem.
 
Co to je vlastně ten chlorofyl?
Nemusíte o chlorofylu vědět téměř nic, ale zpravidla budete vědět, že je zelený.

    Ano, je to právě chlorofyl to, co dává barvu zeleným rostlinám, bylinkám, zelenině nebo zeleným potravinám.
    Ano, chlorofyl je opravdu zelené barvivo, které se nachází v rostlinných pletivech. Je to jedna z nejvýznamnějších přírodních látek, je klíčem k životu na Zemi.
    Ano, právě chlorofyl umožňuje fotosyntézu, tzn. přeměnu energie světelných paprsků do podoby, která se dá využít. A využít ji mohou nejenom samotné rostliny, ale také člověk. 

Chlorofyl funguje jako přírodní transformátor světelné energie a umožňuje nám lidem využít energii slunečních paprsků kdykoliv, kdy to potřebujeme, například prostřednictvím zelených potravin jako je spirulina, mladý ječmen, zelená pšenice nebo chlorella.
Chlorofyl = chlorella
Právě chlorella se označuje za jeden z nejbohatších přírodních zdrojů chlorofylu vůbec. Na obsah chlorofylu ostatně odkazuje již samotný název této pozoruhodné sladkovodní jednobuněčné řasy. Sytě zelená řasa má obsahovat 3 – 5 % chlorofylu (údaje se u různých zdrojů liší). I s 3% obsahem chlorofylu chlorella předčí jiné zelené potravinu nebo třeba listovou zeleninu, která zpravidla neobsahuje víc než 1 % chlorofylu.
Účinky připisované chlorofylu

    povzbuzuje krvetvorbu, pomáhá při chudokrevnosti (chlorofyl v rostlinách totiž funguje podobně jako hemoglobin – červené krevní barvivo, chlorofyl a hemoglobin mají téměř totožnou chemickou strukturu a chlorofyl v lidském těle hladinu hemoglobinu příznivě ovlivňuje)
    podporuje okysličení buněk a tkání (díky příznivému dopadu na krvetvorbu má chlorofyl pozitivní vliv na efektivitu distribuce kyslíku po celém těle)
    má regenerační účinky, působí jako prevence civilizačních chorob
    působí protizánětlivě a má i antibakteriální efekt
    je prospěšný pro metabolismus a správnou funkci zažívacího systému

Více o chlorofylu tady…
 
Dáte si?
Chlorofyl se užívá především podobě zelených potravin a zmiňované chlorelly. Zelené potraviny jsou dostupné v podobě tablet anebo prášku. Hned čtyři zelené potraviny v jednom balení a BIO kvalitě (chlorella, spirulina, mladý ječmen, zelená pšenice) nabízí směs Blendea SUPERGREENS.
Jednoduchým smícháním s vodou se ze zelené směsi připravuje zelený nápoj. Tím však využití zelených potravin teprve začíná.
Stačí jenom trocha fantazie a sušená zelená směs zelených potravin se uplatní při přípravě mnoha rozličných nápojů a pokrmů.
Malá nápověda:

    Půjde například o tolik oblíbené smoothies (recepty třeba tady) nebo moderní smoothie bowls.
    Zelené potraviny se dají využít i jako ingredience snídaňových a svačinových kaší, ať již jde o ovesné či jiné obilninové kaše, rýžové kaše, jáhlové kaše, bulgur apod.
    Hodí se i do nejrůznějších pomazánek, polévek a omáček.
    Recepty se zelenými potravinami počítají i v nejrůznějších dezertech jako jsou lívance nebo hrníčkové dorty (mugcake).

Jako ingredienci najdeme zelené potraviny i ve speciálním raw citronovém cheesecake. Zde poslouží jako ingredience jedné z dvoubarevných náplní. Jejich zelená barva na citronovém cheesecake úžasně vynikne. Přesvědčte se sami:

Tady je celý recept na tento raw cheesecake.
Dobrou chuť!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account