Počínající skolióza u dítěte v období růstu a její řešení
Ráda bych se s vámi podělila o otřesnou zkušenost, se kterou jsem se setkala už podruhé. Poprvé to bylo zhruba před dvěma lety, když mi zavolala maminka dvanáctileté holčiny, že její dcera má o dva cm delší nohu a má již naplánovanou operaci. Zákrok měl probíhat tak, že jí do růstových chrupavek zaseknou skobu, která jí na jeden rok zabrání v růstu končetiny, čímž se obě nohy srovnají. Rychle jsme si domluvily termín, jelikož do dívčiného nástupu do nemocnice zbývaly jen 3 dny.  Dívka měla počínající skoliózu a opravdu také o dva cm delší nohu. Celkové ošetření Dornovou metodou poprvé trvá cca dvě hodiny, nicméně končetiny je možné srovnat během 10 minut.
Jak obrovské bylo překvapení maminky, že za pouhých deset minut měla obě nohy stejně dlouhé. Ohromený byl i její tatínek, který za nimi přišel o něco později. Operaci v nemocnici zrušili. Jak málo stačilo k tomu, aby byla dívenka zmrzačená do konce života. Naskýtá se také otázka, zda by za rok – po odstranění svorky – byla ještě noha schopna dalšího růstu. Tělo je nevyzpytatelné a hlavně křehké.
Rozvinutá skolióza a silně vyosená pánev u staršího dítěte
Druhý případ se stal letos na začátku února. Tentokrát to byla dívka ve věku 14 let. Podle vyšetření byl její růst ukončen, takže nebylo možné pracovat s růstovýma chrupavkama. Opět byla jedna končetina o dva cm delší, takže se nabízelo jednoduché řešení. Rozřízne se jí stehno, vyřežou se dva cm kosti, pak se oddělené kosti zase sešroubují. Zbylá tkáň (svaly, nervy, tepny apod.) je však taky o dva cm delší. Dívka měla podstatně rozvinutou skoliózu a silně vyosenou pánev. Podobně jako v prvním případě ošetření trvalo dvě hodiny, ale nohy byly srovnané do 15 minut. Ze dvou cm se podařilo jeden a půl cm srovnat, na tom zbylém půl cm již pracujeme.
Dívka vinou skoliózy nepoužívá správně svaly, jež zabránily úplnému srovnání. Nyní se snažíme o aktivaci svalů, díky čemuž existuje velká pravděpodobnost, že se obě končetiny srovnají. A i kdyby se tento předpoklad nenaplnil, tak kvůli půl cm jí už nikdo nebude řezat stehno a kosti. V obou případech byla nestejná délka dolních končetin způsobena rotací pánve a výsunem kyčelních kloubů z kloubní jamky. Stačilo přitom u obou dívek zasunout zpět kyčelní hlavice a srovnat pánev.
Příčiny nestejné délky končetin
Tyto dvě slečny se naštěstí podařilo zachránit od doživotního zmrzačení. Ale co ty další děti, které mají nestejnou délku končetin? Tento stav je z 99 % způsoben špatným postavením pánve a výsunem kyčelních kloubů z kloubních jamek. Často se také setkávám s lidmi po úrazech, kterým bylo řečeno, že nestejná délka končetin je způsobena právě úrazem.  Zatím se mi ale vždy podařilo délky nohou srovnat.
Než přistoupíte na tak radikální a hlavně konečné řešení, jako je operace (která se už nikdy nedá vrátit zpět), zkuste to jinak. Na operaci je případně vždy dost času.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account