Běh je pro člověka přirozeným pohybem a jeho pozitivní důsledek na lidské zdraví je nepopiratelný. Navíc k němu nejsou potřeba žádné zvláštní pomůcky, a proto není divu, že jeho obliba každým rokem narůstá. Podle výzkumu Nielsen Admosphere[1] patří běh do top 5 sportů, kterým se Češi věnují. Jejich motivací je nejčastěji zlepšení fyzické kondice, vyřešení zdravotních problémů a okolo 45 % procent respondentů běhá kvůli redukci váhy. Běhání je navíc sport, kterému se lze věnovat celoročně.
První kilometry byste měli zdolávat na rovném povrchu, abyste zabránili případným zraněním. Ideální jsou zpevněné cesty podél řek, stezky parku nebo v lese. Je jasné, že poprvé nebude technika vašeho běhu zcela dokonalá, ale snaha se počítá! Se správným nášlapem vám pomůže i obuv. Dobré běžecké boty vás ochrání před zraněními a zároveň zabraňují případným chybám při došlapu a zlepšují i lehké anatomické vady, jako je třeba ploché chodilo. Kvůli ochraně kloubů a kostí, je u běžecké obuvi nejdůležitější částí podrážka. Pro běhání na pevných cestách je nejlepší hladká a měkká podrážka, která tlumí sílu dopadu. Podobně to platí i pro materiál samotné boty. Měl by být lehký a vzdušný, aby se chodidlo nepotilo.
Pokud už máte něco naběháno, nejspíš vyrazíte běhat i do přírody. „Kdo běhá v různých typech terénu, měl by mít dva páry bot, čímž snižujete riziko zranění i deformace nohou. Pokud budete střídavě užívat dva páry bot, nohy si nebudou moci zvyknout na jeden tvar boty a kotníky, šlachy i svaly budou odolnější,“ sdílí své zkušenosti vícebojař Tomáš Dvořák. Do terénu je vhodná obuv se strukturovanější podrážkou a stabilní konstrukcí, která vaši nohu ochrání na jakémkoliv povrchu. Mírné rozdíly jsou také mezi dámskými a pánskými modely. Běžecké boty pro ženy poskytují více podpory na vnitřní straně a jsou konstruovány tak, aby zabraňovali pronaci (lidově řečeno nohám do X), ke které mají ženy kvůli šířce pánve větší sklony.
S výběrem vhodné obuvi vám pomůže dynamická analýza došlapu, kterou nabízí v prodejnách INTERSPORTU. Během několika minut z pořízeného videa zjistíte svůj běžecký styl, celkové držení těla při pohybu a vliv různých bot na biomechaniku pohybu. „Nedokonalosti či špatné návyky lze kompenzovat jak vhodnou běžeckou obuví, tak speciálními vložkami, které upraví nášlap chodidla. Specialista vám je na míru upraví přímo na prodejně, vy si tak díky této analýze můžete zlepšit technologii běhu. Díky tomu budete dosahovat lepších výsledků a vděčné vám bude i vaše tělo, které tím ochráníte od nepříjemných následků v podobě zranění či přetěžování některých svalů a kloubů,“ doplňuje Veronika Rozkošová, sportovní poradce společnosti INTERSPORT.
[1] Průzkum Nielsen Admosphere z roku 2021.
Běhání je fajn věc. I když je teda pravda, že nefunguje občas tak, jak si občas někteří myslí. Mi třeba více pomohl plazmalifting než naběhané kilometry. Holt občas je tomu potřeba pomoct. Nicméně já mám pak vždycky hrozně ráda ten nával endorfinů a dobré nálady. To bych pak klidně fetovala po kilech! 🙂
Jo, tak toto mne tedy obloukem minulo, já se tu odhodlávám přes bolest ke každému kroku 🙁
jasně, rozumím…zdraví nám nepřeje 🙁
Běh nemusím, ráda chodím, ale v klidu.
Jo, je pro mě až k nevíře, že jsem ještě před 2-3 lety byla schopna ujít 6-8 km, dnes mám velký problém ujít 600-800 metrů a to ještě s práškem proti bolesti. 🙁
No a já jeden den ujdu 10 km, a jiný mi dělá potíže ujít kilák… 🙁
Obdivuji, já se k běhu nemohu dokopat, miluji veškerý sport, ale běh mě nezaujal…