První porodní dům v Česku? Ať stojí!

V zahraničí si může místo porodu žena vybrat. U nás rodička možnost volby stále nemá – legální je pouze porod v nemocnici. Je ale těhotenství nemoc?

Porod je pro každého z nás zásadní životní zkušeností. Způsob, jakým přicházíme na svět, nás ovlivní na celý život. Legislativa v České republice sice umožňuje porod v domácím prostředí, ale jediná dostupná a pojišťovnou hrazená zdravotní péče je u nás v porodnici, kde porod vede většinou lékař, který má k dispozici veškeré medikamenty a možnosti chirurgického zákroku. Je to ale opravdu to, co zdravá žena k tomu, aby porodila, opravdu potřebuje?

Cílem Asociace pro porodní domy a centra (APODAC) je podpora a propagace vzniku porodních domů a center v České republice. Zařízení, kde bude mít žena dostatek odborné péče a zároveň soukromí, aby mohla přivést na svět své dítě podle svých představ. 

Fyziologický porod totiž není nemoc. Zkušená, vysokoškolsky vzdělaná porodní asistentka, která doprovází ženu v průběhu celého těhotenství, včas rozpozná případná rizika, a v rámci porodního domu automaticky předává rodící ženu do rukou lékařů. Většina porodů u nás jsou totiž porody fyziologické a nákladnou péči lékařů, kteří jsou často vyčerpaní, vůbec nepotřebuje. Ti by se naopak mohli věnovat v nemocničních zařízeních rizikovým rodičkám, které jejich péči skutečně potřebují.

Zdravotní systémy západních zemí umí nabídnout více možností, ze kterých si žena může vybrat. Studie ukazují, že největší zdravotní i ekonomický dopad má individualizovaná kontinuální péče o matku a dítě. Něco, co v Česku dodnes zcela chybí. Po porodu odchází vyčerpaná žena domů a na všechno zůstává sama. Zahraniční systémy totiž v rámci kontinuální péče pamatují i na následnou péči o matku a novorozence po porodu a v šestinedělí. To vše umí zajistit zkušená porodní asistentka.

Co tedy žena potřebuje k tomu, aby v klidu porodila? „Zdravá žena potřebuje k porodu především klidné přátelské prostředí a podporující péči, která probíhá v důvěře. Intimitu a respekt k jejím momentálním potřebám. Přesně takové prostředí a péči v zahraničí poskytují porodní domy a porodní centra. U nás zatím systém takové péče o ženu chybí. Žena má v podstatě jen dvě možnosti. Rodit doma, nebo se svěřit do rukou lékařů,“ uvádí Natalie Sedlická z Asociace pro porodní domy a centra APODAC.

České porodnictví umí dobře řešit komplikace, ale nepodporuje zachování zdravého procesu těhotenství a porodu, což je specializace porodních asistentek. Porodní asistentky jsou zdravotnice s vysokoškolským vzděláním, u nás ale dosud pracovaly převážně v porodnicích jako pomocný personál. Porodní asistentky pro práci v porodních domech a centrech potřebují další praktické vzdělání, praxi a podporu. To jim mohou poskytnout odbornice ze zahraničí, které pracují v porodních domech a mají dostatek zkušeností.

Potřebujeme našim porodním asistentkám pomoci pracovat samostatně a obnovit dovednosti zaměřené na kontinuální péči a přirozený porod. APODAC se také věnuje proškolování personálu v našich porodnicích. Aktuálně tímtoškolením prošelpersonálna Bulovce, kdeje otevřeno první Centrum porodní asistence u nás:-)

Projekt podpořla také spousta známých tváří: 

Do virální kampaně se zapojila řada známých tváří:  Bára Poláková, Karel Janeček, Lenka Dusilová, David Koller, Pavel Liška, Taťána Kuchařová, a také Tamara a Tomáš Klusovi, a mnoho dalších.

VIDEO k projektu

Aby bylo možné ve školení pokračovat a přivézt do České republiky ty nejzkušenější světové porodní asistentky, připravila Nadace Karla Janečka dvě sbírky, které pomůžou projekt posunout dál!

 

Asociaci APODAC můžete podpořit díky sbírkám Nadačního fondu Karla Janečka:

1. Sbírka na proškolení porodních asistentek a porodníkůpro vedení fyziologického porodu bez zásahů a medikace

https://www.nfpomoci.cz/project/at-ziji/

 

2. Sbírka pro projekt PorodNICE 5P- místa pro praktický výcvik zdravotníků pro vedení fyziologického porodu

https://www.nfpomoci.cz/project/porodnice-5p-aby-byl-porod-bezpecny-i-vlidny/

 

Cílem APODAC je přinést ženám a celým rodinám prožitek těhotenství a porodu s laskavou, bezpečnou a odbornou péčí. Pomozte nám změnit systém krok za krokem:-)

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account