Jedlá, tedy kuchyňská sůl je snad v každé domácnosti. V poslední době je ta obyčejná jaksi slabá, evidentně ošizená a není nejlepší. Málo ochucuje a obsahuje víc zbytečností, než prospěchu. Snažíme se solit méně, někdo nesolí vůbec. Žádný extrém však není dobrý. Sůl určitě nezavrhujte, jen pečlivě vybírejte.

Klasická jedlá sůl je sloučenina sodíku a chlóru, chemicky NaCl. Přiznejte se, kdo si to ještě ze školy pamatuje? 😉 Sodík je potřebný pro přenos nervových vzruchů, svalovou činnost, regulaci krevního tlaku a udržování rovnováhy tekutin v těle. Chlor je důležitou složkou pro správné trávení v žaludku. Je skvělý pomocník nejen v kuchyni, ale i při relaxaci. Nedávno jsem si pro sebe dělala malý průzkum a tyto čtyři vřele doporučuji:

1. Draselná sůl
Chlorid draselný potravinářský, lidově zvaný drasloš. 🙂 Je skvělý doplněk pro klasickou kuchyňskou sůl i pro relaxační koupel. Na etiketě potravin ho najdete pod označením E508. Můžete jej v malém množství přimíchat do klasické jedlé soli, kterou doma používáte a tím sůl obohatíte o další důležitou složku. Draslík pomáhá proti únavě, alergiím a omlazuje pleť. Přisypte ho do horké koupele a dopřejte si příjemnou a ozdravnou relaxaci.

2. Mořská sůl
Má výraznější chuť než klasická kuchyňská a je rozhodně zdravější. Přirozeně obsahuje jód, který nám ve vnitrozemi hodně chybí. Potřebujeme ho pro správnou funkci štítné žlázy, která reguluje hormony v těle. Najdeme v ní i brom, který skvěle posiluje nervový systém. V kuchyni má své místo jasné. Jako koupel je také skvělá, regeneruje a tím i omlazuje kůži. Směs s olivovým olejem urychluje hojení drobných popálenin, zanícených koutků nebo pupínků. Smíchaná s medem 1:1 je skvělá jako pleťová maska.

3. Epsomská sůl
Jinak známa i jako hořká sůl je sloučenina hořčíku a síranu. Tyto dvě složky se lehce vstřebávají do těla přes kůži, proto je to skvělý kandidát na koupelovou sůl a to milujeme 🙂 Hořčík má za úkol regulaci enzymů, snižuje záněty, pomáhá svalům a nervům. Pomáhá produkovat serotonin, hormon důležitý pro pocit štěstí a pohody. Sírany pomáhají detoxikaci těla, zmírňuji bolesti hlavy a zlepšují vstřebávání živit. Koupel v této soli pomáhá léčit kůži, uvolňuje nervový systém, zbavuje bolesti svalů a kloubů. Snižuje krevní tlak a pomáhá lépe usnout a kvalitněji se vyspat. Je to miláček!

4. Himalájská sůl
Říká se jí také “bílé zlato” obsahuje 84 přírodních látek a minerálů prospěšných pro naše tělo, včetně hořčíku, sodíku, draslíku, vápníku, fosforu a železa. To musíte prostě mít! Je to nejvhodnější forma soli, můžete ji používat jak v kuchyni, tak v koupelně. Většinou se prodává jako hrubozrnná, ale seženete jí i jemnější. Zajímavé jsou velké kusy, které při nemoci snadno olíznete a vydesinfikujete si tak ústní dutinu a krk 😉 Nebo kameny této soli dekorujte vanu a při koupeli nějaký ten kus šoupněte do vody a nechtě rozpustit.

TIP pro malé domácí čarování :): Pokud rády pálíte svíčky, ať už pro jejich romantické kouzlo nebo pro kouzlení samotné, používejte vždy i sůl. Sůl je očisťující a nehořlavá. Použijte ji pod svíčku jako izolant. Po vyhoření ochrání místo pod svíčkou a navíc odpadne pracné odstraňování zbytků vosku. A miska s nasypanou solí a na ní hořící svíčka vypadá elegantně. 😉

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account