To, co vyletí z našich úst má dopad na někoho, kdo stojí proti nám a poslouchá. Ať řekneme cokoli, ve své podstatě to valný význam nemá. Významné je sdělení oné věty. Když řeknu někomu „miluji Tě“ tak tím něco sděluji. Nejsme zvyklí říkat věci na rovinu a konkrétně, neumíme popisovat svoje emoce a nejsme jaksi naučeni přímo sdělovat svoje potřeby. Díky tomu dochází k obrovskému nepochopení a problémům v komunikaci. Dělejme s tím něco, protože můžeme. Tu moc i schopnost máme. Záleží na našem odhodlání.

Představme si situaci, kdy je nám velmi dobře. Třeba ležíte s partnerem post coitum v posteli, je vám krásně a řeknete mu „miluji Tě“. Co tím, ale sdělujete konkrétně? Tak třeba ,,líbí se mi jak si teď povídáme a jak mě držíš za prso. Líbí se mi, že se spolu smějeme. Je mi moc příjemné cítit tvé nahé tělo vedle mého. Líbí se mi, jak mě něžně hladíš. Líbí se mi, že na mě myslíš a podáváš mi skleničku s vínem, aniž bych si o ni řekla a moc se mi líbí, jak mě pusinkuješ do vlasů a já cítím, jak nemůžeš přestat vdechovat jejich vůni.

Skrýváme se za slovíčka v naději, že nás druzí neodhalí, nepoznají, že do nás neuvidí. Chráníme se zuby nehty před zraněním mnohokrát poraněné dětské duše, která milovala všechno a všechny, která věřila na lásku, cítila sílu, důvěřovala životu a milovala sebe. Při tom by nás ani ve snu nenapadlo, že do zavřeného srdce láska nemá šanci vstoupit. Pokud ji chceme, musíme otevřít.

 

Fráze versus sdělení

 

Fráze: Nemám čas .

Sdělení: Nejsi pro mě důležitá, existuje něco nebo někdo lepší, či zajímavější než si ty.

 

Fráze: Dej mi už konečně pokoj.

Sdělení: Prosím potřebuji tvoji pomoc, jsem bezradná, sama si neporadím, i když bych správně měla vše zvládat sama bez pomoci.

 

Fráze: Nestíhám.

Sdělení: Mám strach, že neuspokojím potřeby lidí, které považuji za autority. Cítím se méněcenná a dobrovolně odevzdávám svoji moc do rukou jiných.

 

Fráze: Musím to dokončit.

Sdělení: Rozhodla jsem se dělat věci, které se ode mě očekávají. Plnit přání a potřeby ostatních bez ohledu na důležitost vlastních přání a potřeb. Neumím říct dost.

 

Fráze: Musíme se nějak domluvit.

Sdělení: Chci, abys udělala, co chci já, ale neřeknu Ti, co to je, protože se bojím, že by ses na mě zlobila a odmítla naplnit moji potřebu. Pak bych byl tebou odmítnut a odmítnutí bolí. Věřím, že svých cílů dosáhnu snadněji lží a manipulací než-li pravdou a úpřimností. Chci se vyhnout konfliktu.

 

Fráze: Je to tvoje vina.

Sdělení: Moje očekávání nebylo naplněno, ztrácím půdu pod nohama a důvěru, začínám o sobě pochybovat. Mám strach převzít zodpovědnost za svoje pocity, protože jsou nepříjemné a nedokážu je ovládat, tak je pro mě mnohem jednodušší hodit vinu za to, jak se cítím na tebe.
 
 Nejcennější projev úcty, který kdy můžete někomu prokázat je, že mu věnujete svoji pozoronost.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account