Legendární Spirituál kvintet se definitivně rozloučí s publikem v březnu a v dubnu letošního roku velkolepou oslavou svých šedesátin v pražské Lucerně. První česká i československá folková skupina uzavře svou mimořádně úspešnou hudební kariéru po šedesáti letech čtrnácti koncerty. 
Spirituál kvintet byl od počátku kapelou, která sama sebe brala s nadhledem. “Neměli jsme žádné kariérní sny, bavilo nás hrát a zpívat si něco jiného, než jsme mohli v té době slyšet od jiných a na svá vystoupení jsme se proto sami opravdu těšili. To, že na nás brzy začali chodit i mladí lidé, jsme považovali za nevídané štěstí. Že tohle štěstí nás má navíc provázet dalších šedesát let jsme samozřejmě tenkrát netušili a překvapuje nás to i dnes všechny, od nejstarších, po nejmladší kvinteťáky znovu a znovu. Dnes už víme, že se s námi přijde nakonec rozloučit tolik lidí, že naplní čtrnáct Luceren! Dojímá i těší nás to tím víc, že mnozí z nich nás provázejí desetiletí, vodili na nás své děti a někteří na nás naopak učili chodit své rodiče. Vy všichni, naši milí posluchači, vězte: Jen díky vám byla ta píseň tak dlouhá. Děkujeme!”, říká Jiří Tichota, poslední žijící člen původní sestavy a zakladatel Spirituál kvintetu.
Poslední vstupenky na koncerty jsou k dispozici už pouze k stání. I tak si lze ale v prostoru Lucerny výjimečnou událost užít. Fanoušci uslyší nejslavnější písně, které se více než půl století ozývaly skoro na deseti tisících koncertů legendární skupiny. Většina z nich vyšla na zhruba pětadvaceti albech.
Spirituál kvintet je první kapelou, která v roce 1960 otevřela éru československého folku. V době komunistického režimu několikrát bojovala se zákazy. V listopadu roku 1989 zpíval Spirituál kvintet z balkonu pražského Melantrichu, o rok později si, opět na Václavském náměstí, mezi členy skupiny na pódiu zazpívali dva prezidenti, George Bush a Václav Havel. Kapela hrála také pro prezidenta Billa Clintona a prvních dam USA a České republiky. V roce 2012 obdržela od Supraphonu Diamantovou desku za 1 200 000 nosičů. V dubnu 2020 po šedesáti sezónách Spirituál kvintet, i v současnosti stále plně koncertně vytížený, definitívně ukončí svoji činnost.
Termíny posledních koncertů Spirituál kvintetu v pražské Lucerně vždy od 19:00 hodin:
1. a 2. 3., 11. 4., 13. 4., 15. 4., 16. 4., 17. 4., 18. 4., 20. 4., 21. 4., 22. 4., 24. 4., 25. 4., 26. 4.
Přeji vám hezký hudební zážitek *heart*
Eva
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account