Vyplavují se při něm hormony, jako je oxytocin nebo dopamin, které způsobují, že je nám dobře. Drtivá většina nás dospělých ten pocit už někdy prožila – orgasmu je jedním z nejsilnějších zážitků, o kterém stojí za to se dozvědět několik zajímavostí. Přečtěte si je a vyplňte si také dotazník, který vám pomůže zjistit víc o vlastním orgasmu. Navíc můžete vyhrát poukaz na nákup v sexshopu! Můžete si vybrat mezi dotazníkem pro ženy ZDE a pro muže ZDE.  
 

 • Prospívá psychice i fyzickému zdraví

  Vyvrcholení dokáže zlepšit náladu a snížit stres, protože se při něm uvolňují endorfiny zvané hormony štěstí. Také posiluje imunitní systém zvýšením hladiny imunoglobulinu, zlepšuje krevní tlak a snižuje tak riziko infarktu. Zlepšuje spánek, pomáhá spalovat kalorie a hubnout, přispívá k lepší kvalitě pleti a tlumí bolest. U žen dochází při orgasmu ke stahování pánevních svalů, což vede k jejich posílení a předchází inkontinenci ve vyšším věku. U mužů pak vyšší frekvence ejakulace a sexuální aktivity snižuje riziko onemocnění rakovinou prostaty.

 • Má celkem 4 fáze

  Vše začíná první fází počátečního vzrušení, kdy se krev nahrne do rtů, bradavek a dalších partií. Puls se zrychluje a můžete i zčervenat. Genitálie se ztopoří a získají tmavší barvu související s prokrvením. Následuje druhá fáze plného vzrušení (plató), kdy mužům tuhnou varlata, močový svěrač se stáhne (aby zamezil vytékání moči) a spodní část penisu začne pulsovat. Ženám se rozevře vagina a jejich děloha se připraví na příjem spermatu. Klitoris se stáhne zpět ke stydké kosti, jeho kapuce se shrne a odhalí špičku. Ve třetí fázi samotného vyvrcholení se zrychluje srdeční tep a dýchání. Vaginální svaly se stahují a uvolňují v krátkých intervalech (cca 0,8 sekund) a muži ejakulují. V čtvrté postorgasmické fázi se tělo po orgasmu uvolní a vše se vrací do normálu. Klitoris se vrací pod kápi, penis ochabne. Muži většinou usínají, ženy se chtějí mazlit – u některých párů je to obráceně.

 • Orgasmus a ejakulace nevyžaduje plnou erekci

  Muži mohou dosáhnout orgasmu i bez ejakulace, ale mohou také ejakulovat bez orgasmu. Navíc podle odborníků není pro dosažení orgasmu i ejakulace u mužů nutná plná erekce. “Během první fáze ejakulace je sperma deponováno do zadní uretry a vnitřní svěrač uretry je uzavřen. Ve druhé fázi se svaly u kořene  penisu stahují a vytlačují sperma z močové trubice směrem ven. Tento mechanismus může při dostatečném vzrušení nastat, ať už je penis vzpřímený nebo mírně ochablý,” popisuje MUDr. Marek Broul, sexuolog a urolog z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Ten také v rozhovoru pro magazín sexshopu Yoo.cz vysvětluje, že léčení poruch erekce závisí na tom, zda jsou psychogenního nebo organického původu “Mezi muži jsou i ti, kteří si prostě přijdou pro modrou pilulku. Což samozřejmě nemusí být nic špatného. Pokud jsou jejich potíže s erekcí psychického původu, tak se vyřešením erekce pomocí léků dostanou znovu do pohody. Získají opět sebevědomí a pak nemusí potřebovat sexuologickou pomoc další dlouhé roky. Někdo potřebuje léky i konzultace dlouhodobě, třeba i zákrok,” říká odborník a dodává, aby se muži nestyděli vyhledat lékařskou pomoc a vyhnuli se nakupování pilulek s neznámým složením. 

   

  1. Je možný i bez fyzického kontaktu

   Prožít orgasmus můžete i spontánně, tedy bez přímé stimulace, třeba v posilovně nebo při jízdě na kole. Jakým způsobem tento orgasmus vzniká není zcela probádáno. Některé samovolné orgasmy mohou být vyvolány i hlubokým dýcháním. Spontánní orgasmy nemusí být vždy příjemné, své o tom ví například Američanka Cara Anaya, která trpí zvláštní poruchou, jenž jí dokáže přivodit i 180 orgasmů během dvou hodin! Také není neobvyklé prožít orgasmus ve spánku a takzvané mokré sny nejsou pouze mužskou záležitostí. I mnoho žen někdy probudí ze spánku příjemné stahy pochvy. Podle odborníků občas zažije noční orgasmus zhruba 85 % žen. Za tento příjemný budíček může lidský mozek – v průběhu spánkové fáze REM se pohlavní orgány silněji prokrvují, žena je naprosto uvolněná a když se jí zdá erotický sen, je o orgasmus postaráno.

    

  2. Předčasný orgasmus mají i ženy

   O předčasné ejakulaci u mužů se mluví celkem často. Dochází k ní už při minimálním sexuálním vzrušení těsně po začátku sexu – nebo dokonce ještě předtím, než začne. Tento problém postihuje asi 20 – 30 % mužů, podle studie publikované v odborném časopise Urological Science. Jiný průzkum provedený mezi portugalskými ženami (vyšel v časopise Sexologies) zase zjistil, že asi 40 % žen má občas orgasmus dříve, než by si přály. Mnohem rozšířenějším problémem žen je však neschopnost dosáhnout orgasmu. Podle vědeckého článku v časopise Journal of Sex and Marital Therapy se výskyt obtíží nebo neschopnosti dosáhnout orgasmu objevuje u 10 – 40 % žen. 

 • 1 Komentář
  1. Tereza Příhodová 7 měsíců ago

   Hodně zajímavý článek. Mockrát díky za info. Já teda musím říct, že asi svůj nejlepší orgasmus jsem zatím zažila když jsem si zašla na erotické masáže Praha. Bylo to cca před dvěma měsíci a pořád na to vzpomínám. Vidím to tak, že jakmile bude opět nějaká příležitost, tak si na takovou erotickou masáž určitě zajdu znovu.

  Napište komentář

  ©2024 Ženy s.r.o.

  nebo

  Přihlášení

  nebo    

  Zapomenuté heslo

  nebo

  Create Account