1. McDonald začal s hot dogy, ne s hamburgery.
2. McDonalds otevírá novou restauraci každých 14,5 hodiny.
3. Denně obslouží 68 miliónů lidí.
4. McDonald je největším distributorem hraček na světě.
5. McDonaldovy zlaté oblouky pozná více lidí než kříž.
6. Královna Anglie vlastní McDonald u Buckinghamského paláce.
7. McDonald není největším restauračním řetězcem na světě, je to Subway.
8. V 70. letech zkusil McDonald prodávat pizzu.
9. McDonald s tyrkysovými oblouky je v Arizoně.
10. Big Mac se používá jako ekonomický index k porovnávání kupní síly mezi měnami a zeměmi.
11. 75 % sezamových semínek z Mexika skončí na hamburgerech McDonald.
12. Asi ze 7 % brambor pěstovaných v USA se dělají hranolky pro McDonald.
13. McDonald zaplatil J. Timberlakeovi 6 milionů dolarů, aby zazpíval „bajda-ba-ba-bah“ ve znělce „I’m Lovin It It“.
14. Ve Francii, Německu, Rakousku, Španělsku a Nizozemsku podávají  v McDonaldu i pivo.
15. Vermont je jediné město v USA, kde není McDonald. 
McDonald’s Corporation je společnost provozující jeden z největších světových řetězců rychlého občerstvení. Byla založena v roce 1940 bratry McDonaldovými, kteří svůj první stánek otevřeli v Kalifornii. Její rozmach však začal až v roce 1955, kdy ji převzal podnikatel Ray Kroc, který byl synem českých emigrantů.
Raymond „Ray“ Albert Kroc byl americký podnikatel, známý hlavně díky tomu, že od bratrů McDonaldových koupil restauraci a značku McDonald’s a svou obchodní expanzí způsobil v 2. polovině 20. století nebývalý rozmach tzv. fast-food stravování. Jeho obchodní model napodobilo mnoho dalších firem.

Muž, jemuž mnozí z nás vděčí za morbidní obezitu a závislost na kuřecích nugetech, je českého původu. Narodil se 5. října roku 1902 kousek od Chicaga Rose Mary Hrachové a Aloisi Krocovi, který si ovšem po odjezdu z vesničky Břasy na Plzeňsku říkal Louis.

Jako patnáctiletý se Ray chtěl zúčastnit Velké války, zalhal tedy o svém věku a roku 1917 se stal řidičem sanitky Červeného kříže. Tady se mimochodem setkal s dalším illinoiským klukem, jenž toužil být při vojenské akci, a bájil proto, že mu je o chlup víc – s Waltem Disneym. Do historie se sice oba zapsali až o něco později, už jako mladíčci ovšem prokázali tah na branku, když jim o něco šlo. Zákony nezákony.

Po druhé světové válce se mladý Kroc stal obchodním cestujícím firmy Prince Castle a posléze jejím výhradním distributorem – zkušený prodejce papírových nápojových kelímků nyní nabízel mixéry na mléčné koktejly a své první ženě Ethel a dcerušce Marilyn, narozené v roce 1924, zajišťoval svědomitý pracant velmi slušné žití. A prakticky nulový rodinný život, protože veškerý svůj čas věnoval kelímkům/mixérům.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account