Dnes je tomu na den přesně 96 let, kdy byl vztyčen první vánoční strom republiky.

Tato předvánoční tradice byla založena v Brně 13. prosince 1924. Spočívá ve zdobení vzrostlého jehličnatého stromu na náměstích, pod kterým je pak organizována sbírka ve prospěch potřebných, především opuštěných dětí.

Na svědomí jí má spisovatel Rudolf Těsnohlídek, ten v roce 1919 těsně před Štědrým dnem nalezl s přáteli v lese na sněhu téměř zmrzlé děvčátko, které se jim podařilo zachránit. Těsnohlídek přemýšlel o tom, jak pomoci dalším opuštěným dětem zvláště v předvánočním čase. Inspiraci nalezl v Kodani, kde předvánoční náměstí zdobila vzrostlá jedle s kasičkou již od roku 1914.

Sbírka v předvánoční čas měla úspěch. V Brně posloužila k financování stavby náhradního domova pro opuštěné děti – Dětského domova Dagmar. Od položení základního kamene 8. prosince 1928 do zahájení provozu dne 8. prosince 1929 uběhl jeden rok. I v ostatních městech financovaly sbírky především pomoc chudým nebo opuštěným dětem. V roce 1968 pomáhala sbírka financovat první SOS vesničku u nás.

Tradice sbírek pod vánočním stromem republiky se rychle rozšiřovala. V roce 1925 to byla 4 města v celé republice, roku 1929 to bylo již 64 měst jen v Čechách a na Moravě, která sbírku pořádala. Tradice byla narušena lety nesvobody, ale po roce 1990 se opět rozvíjí. Dnes se již s nějakou obdobnou vánoční sbírkou setkáme téměř v každém městě.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account