Květoslava je ženským křestním jménem. Jde o slovanské jméno, které vzniklo překladem původně latinského jména Flora (Florentia). Některé teorie původu ho spojují také se srbským jménem Cvetislava. Stejně jako jméno Flora se i jméno Květoslava, také zkráceně Květa, překládá jako „kvetoucí“, „květinová“, „květinami oslavovaná“ nebo „ta, která oslavuje květ“.

Květoslava je jménem, ze kterého jde cítit vůně květů. Nositelky jména jsou doslova květinové ženy, voňavé a přitažlivé jako neodolatelné květy.

Ženské křestní jméno Květoslava se vyskytuje i ve zkrácené verzi Květa, také Kveta. Příbuzná jména jsou i jména Květuše nebo Květomila. Jméno má i mužský protějšek ve jménu Květoslav. Domácky se jméno užívá jako Květa, Květuše, také Květka nebo Slávka, zdrobněle pak jako Květuška.

Jméno se jako Kvetoslava vyskytuje i na Slovensku, srbská verze je Cvetislava nebo Cavtislava, bulharská Cvetomira.

V současnosti u nás žije kolem 16 tisíc žen a dívek tohoto jména.

Nejznámější nositelkou jména byla alespoň pro mne herečka slovenského původu Květa Fialová, vlastním jménem Květoslava Fialová. Jméno nosí i zpěvačka, členka Městského divadla v Brně Květoslava Kudličková – Ondráková a jméno též přináleží i české tenistce Květoslavě Peschke, rodným jménem Hrdličkové.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account