92

Mužské křestní jméno Hanuš má svůj původ v hebrejštině. Pochází z hebrejského jména Jochanán, které se významově překládá jako „Bůh je milostivý“. Česká verze jména se zřejmě vyvinula z německé podoby jména Johan/Johannes (česky Jan).

Jméno Hanuš zní ryze česky, bylo však odvozeno z němčiny. Jeho původ je přitom hebrejský. Jméno Hanuš je spojeno s křesťanským Bohem, jeho milostivostí, potažmo také pokorou a přijetím.

Mužské křestní jméno Hanuš je významově shodné se jmény Jan, také Jana, Hana, Anna nebo Johana. Domácky se jméno užívá jako Hanek, Hanes nebo Hanušek.

Jméno Hanuš se vyskytuje i ve slovenštině. Angličtina jméno zná jako John nebo Jack, němčina jako Johann nebo Johannes. Francouzská podoba jména je Jean, španělská Juan, italská Giovanni. Holanďané jméno užívají jako Johan, Johanes nebo Jansen.

V naší zemi je jméno užíváno jen okrajově, nosí ho necelé 4 stovky mužů.

Mezi významné současné české nositele jména patří například herec Hanuš Bor. V minulosti jméno užívali básníci Hanuš Bonn, Hanuš Jelínek nebo Hanuš Fantl. Též patřilo malíři a grafikovi Hanuši Schweigerovi.
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account