Jméno Augustýn nebo také Augustin se vyvinulo z latinského slova „Augustinus“. Šlo o rodové jméno vznešeného římského rodu. „Augustinus“ se překládá jako „patřící Augustinovi“, „patřící rodu Augustinů“. Jméno pochází z latinského slova „augustus“, které znamená „majestátný“, „vznešený“, pojí se také se slovesem „augeo“ překládaným jako „dávám růst“.

Augustýn či Augustin je mužské křestní jméno, které má i svoji ženskou variantu ve jménu Augustina. Domácky se Augustýn nebo Augustin může nazývat jako Gusta, Gustík, Gustin, August nebo zdrobněle Augustinek.

Jako Augustín zná jméno i slovenština. V němčině se vyskytuje jako Augustin nebo August, v angličtině jako Augustin nebo Augustus. Francouzština užívá podobu Augustin společně s mutací Auguste, italština Augustus, Agostino nebo Augusto, stejně jako španělština.

U nás toto jméno je užíváno spíše okrajově, nosí ho kolem 2500 tisíc mužů, častěji se s ním setkáme spíš ve formě příjmení. 

Z českých nositelů jména stojí za zmínku bývalý hokejový šampion Augustin Bubník. Jméno patřilo také valašskému Augustinovi Mervartovi, který se proslavil svými krajinomalbami, má ho i fotbalový trenér Augustin Chromý.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account