Ženské křestní jméno Stanislava má slovanský původ, stejně tak i jeho mužská varianta Stanislav. Jméno se vykládá jako „tvrdý bojovník”, resp. „tvrdá bojovnice”, také „staň se slavným/slavnou”. Základem jména je staroslovanské slovo „stano” („pevnost, „tvrdost”, také „stanoviště” nebo „tábor”) a slovo „sláva”, které má stejný význam jako dnes.

Stanislava, Stánička či Staňka − klasické české jméno má mnoho variací, všechny jsou příjemné. Jméno dokáže pohladit už jenom svým zněním, nositelka jména dokáže rozradostnit už jenom svoji přítomností.

Ženské křestní jméno Stanislava má mužskou alternativu ve jménu Stanislav. Domácky se jméno užívá jako Stánička, Stánina, Stáninka, Stáňa, Stáňka, Stanka, Standa, Staša, Staška, také Slávka, Slávečka apod. Jméno je oblíbené také u našich slovenských sousedů nebo v balkánských zemích. Jméno Stanislava neužívá jen čeština a slovenština, ale také bulharština, ukrajinština, ruština, němčina či švédština. Polština jméno zná jako Stanisława.

V naší zemi bychom našli zhruba 21 500 žen tohoto jména.

Nositelkou jména byla česká operní pěvkyně Stanislava Součková, herečka Stanislava Strobachová či věčně usměvavá televizní moderátorka Stanislava Lekešová. V současnosti jméno nosí herečka a dabérka Stanislava Jachnická, její herecká kolegyně Stanislava Coufalová.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account