Tedy ještě do včerejška jsem neměla nejmenší tušení, že i netopýři mají svůj „slavný den“, tedy v jejich případě vlastně „noc“.

Na druhou stranu, proč ne. Je pravda, že pro naší rodinu osobně nejsou netopýři žádnou zvláštností. S oblibou nám spí přes celé léto pod krovem na chatě, kterou máme v oblasti Českého ráje, párkrát jsme je načapali i uvnitř objektu, jednou dokonce po zimě jako nemilé překvapení zarovnaného a vysušeného v peřinách a podruhé jako výlisek mezi futrem dveří. No holt stane se, úmysl to rozhodně nebyl…

Mezinárodní (dříve evropská) noc pro netopýry je osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů. Jedná se o akci s dlouholetou tradicí, která zaujala mnoho odborníků z celého světa.

V roce 2012 se řady organizátorů rozšířily i do tak exotických lokalit jako je Egypt, Sýrie, Libanon, Korea, či dokonce i Jižní Amerika, celkem se této akce zúčastňuje na 40 států celého světa.

V naší republice se akce koná na cca 40 – 50 lokalitách. Lidé, kteří se zúčastní takovéto akce, mají možnost se seznámit se životem netopýrů, s možnostmi jejich ochrany i vědeckým výzkumem, dozví se, jak mohou sami pomoci. Vzhledem ke skutečnosti, že netopýři žijí s námi doslova pod jednou střechou, je dobré vědět o jejich skrytém způsobu života co nejvíc. Pokud budou lidé dobře informováni o životě a chování těchto nočních zvířat, může se společné se soužití zlepšit.

A kde se o netopýrech můžete dozvědět něco letos? No podívejte se do přehledu, třeba je nějaké zajímavé setkání i v oblasti vašeho bydliště.

https://ceson.org/document/MNN_2020_prehled.pdf

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account