Ženské křestní jméno Bohumila má stejně jako jeho mužský protějšek Bohumil řecký původ. Pochází z řeckého jména Theofila s významem „milá Bohu“, „Bohem milovaná“ nebo také „ta, která miluje Boha“ („théos“ se z řečtiny překládá jako „Bůh“ a „filos“ jako „milý“. Bohumila je tak slovanskou podobou jména Theofila.

Není s podivem, že význam jména Bohumila je „milovaná od Boha“, „Bohem milující“ nebo také „Boha milující“. Krásné české jméno tak má náboženský kontext, právě kvůli nadčasovým hodnotám má však své místo i v současné moderní době.

Jméno Bohumila se vyskytuje i v mužské variantě jako Bohumil. Významově je pak shodné nebo obdobné se jmény Theofila, Theofil. Domáckými podobami jména jsou Bohuna, Bohunka, Bohuška, Bobča, Bobina nebo zdrobněle Bohumilka.

V současnosti v naší republice žije kolem devíti tisíc žen tohoto jména.

Jméno Bohumila najdeme mezi českými herečkami, jméno nosila například herečka Bohumila Myslíková, známější jako Míla Myslíková, nezapomenutelná maminka Pavla Kříže ve filmové sérii „o básnících“, či její herecká kolegyně Bohumila Dolejšová, známá je například ze seriálů Četnické humoresky jako staniční sestra nebo Vlak dětství a naděje. Též bychom neměli zapomenout na českou scénáristku a televizní dramaturgyni Bohumilu Zelenkovou či na vodní slalomářku a kajakářku Bohumilu Kordovou Kapplovou.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account