Mužské křestní jméno Vilém (Wilhelm, Viliam, William, Wilém) má germánský původ. Vzniklo ze staroněmeckého jména Willahelm, které se vyvinulo ze slov „willo” („vůle”) a „helm” („přilba”). Jméno Vilém se tak překládá jako „mou záštitou je má vůle”, také „člověk pevné vůle”.

Vilém je neobyčejným jménem, které svému nositeli přináší mj. pevnou vůli a odhodlání. Muž jménem Vilém je tak zásadovým člověkem, který dokáže překonat všechny překážky, aby dosáhl vytyčeného cíle.

V České republice bychom našli kolem sedmi tisíc mužů tohoto jména.

Jméno Vilém má i ženskou variantu v podobě jména Vilma, příp. Viléma nebo Vilemína. Domáckými variacemi jména jsou Vilda, Vilík, Vil, Vili, Vilémek, Viloušek, Viliček, Vilímek apod. Jméno Vilém existuje v mnoha cizojazyčných verzích. Slovenština jméno užívá jako Viliam či Vilhelm, angličtina jako William a Will, němčina jako Wilhelm (stejně tak i dánština nebo švédština). Francouzskou podobou jména je Guillaume, italskou Guiglielmo, španělskou Guillermo, portugalskou Guilherme. Ruština jméno zná jako Vilgelm, polština jako Wilhelm, maďarština jako Vilmos.

Nositelem jména byl český spisovatel a dramatik Vilém Mrštík, také spisovatel Vilém Závada, hudební skladatelé Vilém Blodek a Vilém Tauský nebo herec Vilém Besser. K současným nositelům jména patří hudebník Vilém Čok. Jméno se hojně užívá i v zahraničí. Nositelem jména byl například legendární švýcarský hrdina Vilém Tell, také německý spisovatel a sběratel pohádek Wilhelm Grimm nebo anglický dramatik William Shakespeare. Jméno dnes nosí korunní britský princ William.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account