Nezaměnitelný představitel menších, většinou komediálních rolíˇ, Karel Effa (vl. jm. Karel Effenberger) se narodil 23. května 1922 v Praze jako nemanželské dítě a byl tehdy dán na výchovu do náhradní rodiny v Březových Horách u Příbrami. I přes svůj ne zcela jasný původ vystudoval Obchodní akademii v Berouně a už jako 18-ti letý bojoval v Itálii.

Po skončení války působil jako četař – aspirant v AUS Víta Nejedlého a z této doby se datují jeho filmové začátky – ULOUPENÁ HRANICE, NIKDO NIC NEVÍ (1947), VES V POHRANIČÍ (1948). Především díky svému nevšednímu zjevu – šibalské oči, zakřivený nos a komický hlas – se našel hlavně v komediích, operetách a parodiích – získal angažmá v Hudebním Divadle v Karlíně, v Divadle satiry a posledních, téměř 15 let v divadle SEMAFOR -Žebrácká opera, Na tý louce zelený nebo Král tuláků.

Ve filmu a v televizi ztvárnil na 80, povětšinou menších, ale velmi zapamatovatelných postav – mazaný rádce v PYŠNÉ PRINCEZNĚ (1952), HUDBA Z MARSU (1955), nešikovný pomocník Kazisvěta VI. v PRINCEZNĚ SE ZLATOU HVĚZDOU (1959), proradný pistolník v slavné parodii LIMONÁDOVÝ JOE (1964), UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ (1966), dále vynikající komedie a pohádky 70. let – PANE, VY JSTE VDOVA!, ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU! (1970), HONZA MÁLEM KRÁLEM (1976), ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA (1977).

V dalším desetiletí již rolí ubývalo, vzpomeňme alespoň komedii BULDOCI A TŘEŠNĚ(1981), pohádku PERINBABA (1985) nebo seriál KŘEČEK V NOČNÍ KOŠILI (1987).

Karel Effa měl velmi rád zájezdové akce po vlastech českých (i moravských) – estrádní a kabaretní výstupy miloval, jeho velikou náplní bylo skládání trampských písní, které se dodnes zpívají u táboráků.

Ze svých putovních dobrodružství i divadelních a filmových zážitků se vyznal ve své autobiografické knize VE ZNAMENÍ NÁHODY (1987), jeho životní pouť, na které rozdával lidem radost, potěšení a pěkné písničky se však plíživě chýlila ke svému konci – komik Karel Effa podlehl těžké nemoci v červnu 1993, těsně po svých 71. narozeninách.

Vzpomeňme tedy dnes jeho nedožitých 101. narozenin.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account