Dolanský rybník je největším ze 23 rybníků tvořících soustavu Holanských rybníků, která se rozkládá mezi Stvolinkami a Zahrádkami jihozápadně od České Lípy. Holanské Rybníky vznikaly postupně v této rybníkářské oblasti v 16. a 17.století, většinou jsou vzájemně propojeny a napájeny Bobřím potokem.

Holanskými rybníky prochází červená turistická stezka začínající u zříceniny hradu Ronova a končíci v městysu Holany. Celá oblast je turisticky atraktivní, k rekreačním účelům je vyhledáván hlavně Milčanský rybník, kde se nachází kemp a několik rekreačních zařízení.

Dolanský rybník, pojmenovaný podle dnes zaniklé vsi Dolany, patří k nejstarším v celé soustavě, jeho vznik je nejčastěji spojován z počátkem 16.století, ale mohl vzniknout i dříve. Dnešní rozlohu (44 ha) získal odstraněním hráze Hrázského rybníka, dnešní rybník má tím pádem podobu písmene H. Proto má také rybník dvě výpustě a navíc ještě sestavu důmyslných přepadů a spojovacích kanálů. Dolanský rybník je průtokový, napájený Bobřím a Litickým potokem a několika menšími potůčky.

Nad hladinou se tyčí dva dominantní vrchy, Vlhošť (614m.nm.) a Ronov (552m.nm.)

Dolanský mlýn byl napájen vodou skalním tunelem z náhonu vytesaného ve skále. Pokud zde sejdete z cesty a prozkoumáte a okolí náhonu, najdete pak i zbytky mlýna. Jeho majitelem byl ještě v roce 1930 nějaký Aug. Schiffner. Dodnes se z něj dochovaly zbytky obvodových zdí a částečně i jedna malá místnost. Na stěnách skalní průrvy je možné vidět i stopy, kde bylo zřejmě stavidlo.

V době naší návštěvy ještě v okolí pozůstatků mlýna byla velká spousta odkvétajících bledulí.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account