Ženské křestní jméno Šarlota pochází z francouzštiny. Jedná se o odvozeninu francouzské podoby jména Karla (Charlotte), které má germánský původ. Význam jména Šarlota a Karla je shodný, jména se překládají jako „svobodná žena”, také „vzácná paní” nebo „královna” a „vládkyně”.

Šarlota je bezesporu atraktivním jménem, které nezapře svůj francouzský původ. Jméno má v sobě nezaměnitelný francouzský šarm, eleganci a ladnost. Tyto vlastnosti propůjčuje i své nositelce, navíc ji dává také svobodnou duši, moc a vznešenost pravé královny.

Jméno Šarlota se vyskytuje také v archaické podobě Charlota. Významově a původem je příbuzné se jmény Karla, Karolína či Karel. Domáckými mutacemi jména jsou Šarlot, Šarlotka, Šarla, Šarlina, Šarlinka, také Lotka, Loty aj.

Jméno Šarlota znají i na Slovensku. Jméno se vyskytuje také v angličtině, němčině či francouzštině − jako Charlotte. Dánština jméno užívá nejenom jako Charlotte, ale také jako Carlotta. Také italština jméno zná jako Carlotta, španělština a portugalština jako Carlota. Polskou verzí jména je Charlota a Szarlota, maďarskou Sarolta.

V naší republice žije něco málo přes tisíc žen v některé z variant tohoto jména.

Nejznámější nositelkou jména byla manželka prvního československého prezidenta T. G. Masaryka Charlotta Garrigue-Mararyková. Toto půvabné jméno dali své starší dceři i Karel Gott s manželkou Ivanou, celým jménem se jmenuje Charlotte Ella Gottová. Další známou nositelkou je herečka a tanečnice Charlotte Doubravová a v neposlední řadě i Šarlota Frantinová, česká rapperka, zpěvačka a členka vydavatelství Blakkwood Records.
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account