Ženské křestní jméno Laura bývá spojováno s latinským jménem Laurencie. Z latiny se pak vykládá jako „vavřín“, přeneseně také jako „vítěz“ či „vítězka“. Slovo „laurus“ totiž v latině znamená „vavřín“ a právě vavřínem se ve starém Římě zdobili vítězové. Jméno také bývá spojováno s obyvateli římského města Laurentium.

Jméno Laura má v sobě zvláštní kouzlo, šarm a charisma, které propůjčuje i svojí nositelce. Ne nadarmo je Laura jménem pro vítězky zdobené vavříny.

Ženské křestní jméno Laura je příbuzné s latinskými jmény Laurentia a Laurentio, česky Vavřinec. Domácky se jméno užívá jako Lara, Laurinka, Lauruš, Lauruška, Lauřička aj. Jméno Laura se vyskytuje v mnoha světových jazycích, zná ho slovenština, také angličtina, němčina, portugalština, španělština, italština, švédština, dánština, polština nebo maďarština. Francouzština jméno užívá jako Laure. Ruské podoby jména jsou Laura a Lavra.

V naší zemi bychom našli zhruba 7 800 žen a dívek tohoto půvabného jména.

Jméno Laura nosí populární americká herečka a zpěvačka Laura Branigan, která se proslavila písní Gloria. Jméno nosila i česká herečka Laura Třešňáková. K současným nositelkám jména patří italská zpěvačka Laura Pausini, u nás pak slavná psycholožka Laura Janáčková. Jméno Laura nosí i dcera Dary Rolins a Matěje Homoly. Jméno je spojeno i s českou rockovou kapelou, která si říká Laura a její tygři, v počátcích zde jako zpěvačka působila i Ilona Czáková a já osobně ho mám asi nejvíce spojené s rolí Laury z filmu Román pro ženy.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account