Den dětí, nebo jak se oficiálně nazývá Mezinárodní Den dětí, připadá každý rok na stejné datum. Den dětí se slaví 1. června.

Celý den má upozornit na práva a potřeby všech dětí na celém světě. Svátek se proto slaví i v ostatních zemích. V tento den mají hlavní slovo děti.

Oslavu dne dětí navrhla v roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen, Mezinárodní odborové sdružení učitelů a Světová federace demokratické mládeže. Poprvé si oficiálně tento den mohly děti užít 1. června 1950 ve více než 50 zemích celého světa.

Již v roce 1924 přijala Liga národů tzv. ženskou Deklaraci práv dětí. Zde se poprvé objevila skutečnost, že dítě pro svou tělesnou a duševní zralost potřebuje zvláštní záruky, péči a zvláštní právní ochranu před narozením i po něm. O rok později se v Ženevě konala první Světová konference o blahu dětí.

I když byl první oficiální Mezinárodní Den dětí uznán až v roce 1950, už v roce 1834 se redakce tehdejších Kwětů věnuje spolu s Josefem Kajetánem Tylem v jednom čísle jen a jen dětem. V té době se den oslavoval ve formě různých představení a her na půdě školy.

Mezinárodní den dětí má také připomenut, že na světe přetrvává nedostatek potravin a zdravotně nezávadné vody. Důvody kvůli kterým zbytečně každý den umírají děti.

Nechte se inspirovat a pozvat na Den dětí. Vaše ratolest jistě ocení, když se s nimi vypravíte do Zoologické zahrady, na nějaký hrad či zámek. Většinou mají na 1. června (či víkend kolem tohoto data) připravený speciální program.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account