Brigita (příp. Bridget) je ženským křestním jménem s keltským původem. Vyvinulo se z keltského slova „brigh“, které se překládá jako „silná“. Jméno souvisí s mocným keltským kmenem severní Anglie nazývaným Briganti (Brigantines), staroirsky pak pouze Brig. I název tohoto kmene se odvíjí od vlastností jako „síla“, „moc“ či „statečnost“. Jméno Brigita či Bridget má variantu ve jménu Brigid, které nacházíme v irské mytologii. Brigid byla keltskou bohyní ohně, ale také moudrosti nebo básníků.

Brigita je jménem pro silnou ženu, mocnou a odvážnou. Jméno patřilo keltské bohyni. I v současnosti tak každá Brigita v sobě kousek bohyně ukrývá, navíc též moudrost a poezii. Keltská bohyně Brigid byla totiž také múzou básníků.

Brigita je ženským křestním jménem, která se u nás vyskytuje také v mutaci Brigid nebo Bridget (tato forma je častěji užívaná především v anglicky mluvících zemích). Jméno nemá mužský protějšek. Domáckými podobami jména jsou Brita, Brigča, Brigitka, Briguška, Rita, Gita, Gituška apod.

Jméno Brigita se vyskytuje v němčině jako Brigitta, Brigitte (forma užívaná i ve francouzštině), v italštině jako Brigida, Brigitta, ve španělštině jako Brigida (mutace známá i z portugalštiny či rumunštiny). Anglická verze je zmiňovaná Bridget, švédská Brigitta, Birgitta, norská Brigit, Brigita, irská Brighid. Polština jméno užívá jako Brygida, maďarština a slovenština jako Brigitta.

V naší republice užívá toto jméno zhruba 1400 žen a dívek.

Mezi nejznámější nositelky jména u nás patří moderátorka a herečka Brigita Zlámalová, dále pak zpěvačka, herečka a textařka Brigita Cmuntová, která se proslavila rolí Elišky Toufarové ve druhé a třetí řadě historického seriálu První republika. Za zmínku jistě stojí i akademická malířka Brigita Vyhnalová Krumphanzlová.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account