137

Mužské křestní jméno Kryštof (také Krištof) má řecký původ. Jeho význam je spojován s řeckým jménem Chrisroforos. Jde o složeninu dvou slov, slovo „christos“ znamená v řečtině „olejem pomazaný“ a „ferein“ – „nosit“. Jméno se pak symbolicky překládá jako „ten, kdo nosí v srdci Krista“.

Mužské křestní jméno Kryštof je prastarým křesťanským jménem, které v sobě nadčasové hodnoty nese i dnes. Na eleganci jména a příjemném znění nic neubrala ani celá staletí.

Mužské křestní jméno Kryštof se u nás vyskytuje také ve variantě Krištof. Domáckými podobami jména jsou Kryštofek, Kryštůfek, Kryša, Kryšek, také Tofi aj. Jméno se ve změkčené podobě Krištof vyskytuje také ve slovenštině. Angličtina, němčina, norština nebo islandština jméno užívá jako Christopher, němčina ho pak zná i jako Christoph. Francouzská varianta jména je Christophe, italská Cristoforo, španělská Cristóbal. Maďarština jméno užívá jako Kristóf.

V současnosti se v naší zemi toto jméno stává poměrně populárním. Nosí ho přes 11 tisíc mužů a hlavně mladších chlapců.

Jméno nosí i Svatý Kryštof – ochránce všech poutníků a pomocník v nouzi. Jedním z nejznámějších nositelů jména je španělský mořeplavec Kryštof Kolumbus, který v roce 1492 objevil Ameriku. Také český cestovatel, spisovatel a hudebník Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic nosil toto jméno. V současnosti patří ke slavným Kryštofům český herec Kryštof Hádek či hudebník, zpěvák Kryštof Michal. Jméno si vzala za své i česká hudební skupina Kryštof s frontmanem Richardem Krajčem.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account