Mužské křestní jméno Radek má slovanský původ. Jméno vzniklo osamostatněním domácké varianty jmen začínajících na Rad- (Radovan, Radomír, Radimír, Radoslav aj.), příp. jmen končících na -rad (Ctirad, Zdirad apod.). Jméno se vykládá ze slova „radovat se”, tedy jako „radující se”, „radostný”, „radost dávající”.

Jednoduché znění, krásný, doslova radostný význam a množství variací dělá z běžného jména Radek jméno vysoce přitažlivé. Přitažlivým by měl být i nositel jména Radek, vždy pozitivně naladěný, s radostným úsměvem a hřejivým pohledem.

Mužské křestní jméno Radek má ženský protějšek ve jménu Radka. Významově je příbuzné se jmény Radovan, Radomír, Radoslav apod. Mutacemi jména jsou i Radko a Radoš. Latinskou podobou jména je Hilarius. Domáckými variantami jména jsou Ráďa, Rada, Radík, Radko, Radoš, Radouš, Radeček, Radánek, Radíček aj.

Jméno se vyskytuje i v jiných jazycích. Zná ho například němčina. Ruština jméno užívá jako Radij, bulharština jako Radko, Rajko nebo Raden, srbochorvatské verze jména jsou Radak, Radeka nebo Rajko.

V naší zemi žije na 57 tisíc uživatelů tohoto jména.

Jméno Radek má úspěšný český tenista Radek Štěpánek, také publicista, scénárista a politik Radek John, básník Radek Malý, herec Radek Holub či zpěvák a kytarista Radek Tomášek. Jméno nosil i český výtvarník Radek Pilař.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account