108

Evropský den jazyků slouží k propagaci jazykového vzdělávání a jazykové rozmanitosti v Evropě. Slaví se každoročně vždy 26. září a to od roku 2001, kdy byl tento den ustanoven prohlášením Rady Evropy.

Cílem Evropského dne jazyků je motivovat studenty učit se cizí jazyk a informovat o možnostech cestování v Evropské unii a vyzkoušet si praktické znalosti. Oslava tohoto evropského dne probíhá na mnoha místech ČR, většinou v poslední zářijové dekádě.

Na území Evropy se vyskytuje asi 225 domorodých jazyků.

Od konce 18. století je nejrozšířenějším jazykem v Evropě (jak geograficky, tak počtem rodilých mluvčích) ruština, která v této roli vystřídala francouzštinu.

Podle statistik rodilých mluvčích mluví přibližně 150 milionů Evropanů denně rusky, následuje němčina (asi 95 milionů), angličtina a francouzština (po 65 milionech), italština (60 milionů), španělština a polština (po 40 milionech), ukrajinština (30 milionů).

Co se týče studia cizích jazyků, v současnosti je v Evropě nejpopulárnější angličtina, následovaná němčinou, francouzštinou, italštinou, ruštinou a španělštinou.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account