Tak tento mezinárodní den mi udělal opravdu radost, však kdo by neměl tygry rád? Pokaždé, když se dostaneme u nějaké ZOO, se u těchto šelem ráda zastavím a pozoruji je, jsou prostě nádherní.

Den tygrů byl určen na 29. července během mezinárodního Summitu tygrů v roce 2010, aby přilákal pozornost k ohroženým zvířatům. Posláním dne je získat světovou podporu pro ochranu přirozeného životního prostředí tygra.

Podle některých příběhů jsou posvátnými strážci pralesů. Jenže jejich životní prostor surově zabírají lidé. Ještě před sto lety žilo v divočině kolem sta tisíc tygrů, nyní jich zbývají necelé tři tisíce. Na 29. července proto připadá Mezinárodní den tygrů, který upomíná na drastické mizení největší kočkovité šelmy.

Největší kočkovitá šelma, která byla minulosti v mnoha poddruzích rozšířena prakticky po celé Asii, od Turecka až po Indonésii, je dnes hlavně kvůli člověku ohroženým druhem. Některé poddruhy již byly úplně vyhubeny. Tygři především doplácejí na kácení deštných pralesů, místo kterých se zakládají rýžová pole nebo čajové plantáže.

Nejdokonalejší predátor přišel už o víc než 90 procent území. Zbyly mu jen izolované ostrůvky, na kterých je sám snadnou kořistí pro pytláky.

Bývá zabíjen pro vzácnou kožešinu, vnitřní orgány i kosti. Ty se pašují do Číny, kde věří, že léky a masti z nich zázračně uzdravují. Přestože pytlákům hrozí vysoké tresty, ročně usmrtí několik stovek vzácných zvířat. Do boje za záchranu tygrů se v posledních letech společně pustili v Rusku, Thajsku nebo Indii, kde dokonce kvůli rozšíření rezervací přestěhovali celé vesnice. Do Roku tygra v roce 2022 chtějí počet zvířat zdvojnásobit, kéž by se jim to podařilo.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account