Ženské křestní jméno Hana (také Hanka nebo Hannah) má pravděpodobně hebrejský původ. Jméno vzniklo z hebrejského jména Jochánán s významem „Bůh je milostivý“. Pochází z hebrejských slov „jahve“ (v překladu „Bůh“) a „channá(h)“ ve významu „milost, smilovat se“. Slovo „hana“ nalezneme také v arabštině, kde znamená „šťastná“ nebo „blažená“.

Hana patří k jednomu z nejoblíbenějších ženských křestních jmen. Jméno je jednoduché a praktické, skrývá v sobě hlubokou hebrejskou myšlenku. Žena jménem Hana však může být dle významu svého jména také šťastná – co víc si přát?

Ženské jméno Hana se vyskytuje i v mutaci Hanka nebo Hannah užívané především v zahraničí. Významově shodná jsou i jména Jana, Jan, Hanuš, Anna nebo Johana. Domácky se jméno Hana užívá jako Hanka, Hanča, Hančí, Hanina, Hanička, Hanuška, Hanulka, Haňulka, Haňule apod.

Jméno Hana užívají i na Slovensku. Anglická verze je Hanna nebo Hannah, mutaci Hannah užívá i němčina. Švédská varianta jména je Hanna, stejně tak i polská nebo maďarská.

V naší zemi žije na 150 000 uživatelek tohoto jména, dle statistik se jedná o čtvrté nejčastější jméno mezi ženami.

Jméno Hana nosí celá řada českých zpěvaček, také modelek nebo hereček. Hana Zaňáková je vlastním jménem jedné z našich největších zpěvaček – Lucie Bílé. Dalšími zpěvačkami, které nosí jméno Hana, jsou i Hana Zagorová, Hana Ulrychová nebo šansoniérka Hana Hegerová. Nositelkami jména jsou také herečky Hana Maciuchová, Hana Brejchová, Hana Čížková, Hana Holišová, Hana Vítová nebo Hana Vágnerová, modelky Hana Svobodová, Hana Jiříčková nebo Hana Reinders Mašlíková. Jméno patří i bývalé vynikající tenistce Haně Mandlíkové či krasobruslařce Haně Maškové.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account