Ženské křestní jméno Lucie patří k těm nejoblíbenějším křestním jménům u nás. Jméno Lucie i jeho varianty Lucia nebo Luciana mají původ v latinském slově „lux“ s významem „světlo“. Jméno Lucie se tak překládá jako „světlá“ nebo „zářící“.

Časté užívání jména Lucie může snižovat jeho lesk, jméno však vždy bude dle svého významu zářit. Zářivou osobou by měla být i jeho nositelka.

Ženské křestní jméno Lucie má alternativy ve jménech Lucia, Luciana nebo Luciána. Mužskými protějšky jména jsou Lucián a Lucius, které se však u nás příliš neužívají. Významově příbuzné je i se jmény Světlana nebo Roxana. Domáckými podobami jména jsou Lucka, Lúca, Luci, Lusy, Lucina, Lucinka aj.

Slovenština jméno zná jako Lucia a Luciána, angličtina, italština nebo latina ho užívá také jako Lucia. Němčina vedle verze Lucia užívá i mutaci Luzie nebo Lucie. Také francouzština jméno užívá jako Lucie, příp. Lucienne. Španělská verze jména je Lucía. Ruská mutace je Ljucija, polská Lucja nebo Lucyna, maďarská Luca.

V naší zemi bychom našli kolem 120 tisíc uživatelek tohoto jména.

Nejznámější Lucií u nás bude nejspíš zpěvačka, která si toto jméno vzala jako své umělecké – Lucie Bílá. Najdeme ho i u našich hereček – jmenovitě například: Lucie Benešová, Lucie Zedníčková či Lucie Polišenská. Nosí ho i herečka, dabérka a zpěvačka Lucie Vondráčková, její kolegyně Lucie Černíková či moderátorky Lucie Borhyová a Lucie Výborná. Sportovkyně s tímto jménem by mohly zastoupit tenistky Lucie Hradecká a Lucie Šafářová.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account