Herečka Marie Spurná se narodila v Brně, 28, . dubna roku 1949vyrůstala v kulturním prostředí, její otec byl operním zpěvákem. Vyrůstala částečně v Olomouci, kde za středoškolských studií hrála v amatérském studiové scéně Divadla Oldřicha Stibora. Po maturitě na jedenáctiletce se přihlásila na DAMU, kam ale nebyla přijata, načež nastoupila jako elévka do Těšínského divadla v Českém Těšíně (1969-1970).

Odtud její kroky směřovaly na sever Čech, kde na dva roky našla útočiště v Divadle F. X. Šaldy v Liberci (1970-1972). Severním Čechám ale zůstala věrná a na dlouhých osmnáct let bylo její domovskou scénou Činoherní studio v Ústí nad Labem. I když se jedná o jednu z mnoha oblastních scén v regionu, Činoherní studio si v této době vybudovalo pověst kvalitního divadla a na jeho jevišti začínala nebo dlouhodobě působila celá řada dnes významných herců. 

Po roce 1989 nastal dočasný útlum zájmu o divadlo a Marie Spurná odešla do Prahy, kde si slibovala najít více uplatnění. Začínala v Divadle Labyrint, pak v rámci Městských divadel pražských působila v Divadle Komedie. Několik let pak hrála v obnovené Fidlovačce, kde se mohla vrátit ke své oblíbené klasice (Ženitba, Poprask na laguně, Slaměný klobouk, Dvojité salto). V posledních letech začala pohostinsky účinkovat v Divadle Na zábradlí a nakonec zde v roce 2006 získala stálé angažmá. 

Spolupráce Marie Spurné s filmem, potažmo televizí, má značně sporadický a nárazový charakter. Poprvé hrála záletnou manželku v zapomenutém filmu s výrobní tématikou NA KOHO TO SLOVO PADNE (1979). O několik let později ale dostala příležitost, díky níž si ji můžeme připomínat častěji, a sice v Menzelových SLAVNOSTECH SNĚŽENEK (1983), kde hrála hostinskou v manželském páru s Jiřím Schmitzerem (byl jejím kolegou v ústeckém Činoherním studiu). Menší role pak hrála v dalších filmech různých žánrů, v devadesátých letech ji můžeme zaznamenat ve filmech KAMARÁD DO DEŠTĚ II. (1992) nebo VÝCHOVA DÍVEK V ČECHÁCH (1996). Po svém příchodu do Prahy navázala také četnější spolupráci s televizí (komedie PODNÁJEM NA CHAMPS-ELLYSÉES, 1991, hrála také v několika seriálech).

Marie Spurná obdržela Cenu divadelní kritiky za ženský herecký výkon roku 2014 za roli Olgy Havlové v inscenaci Velvet Havel. Umírá předčasně v 66 letech, 8. září roku 2015 v Praze.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account