Mužské křestní jméno Martin patří u nás k těm nejoblíbenějším. Jméno má latinský původ a je spojeno s římským bohem války. Římané tohoto boha nazývali Mars, přídavným jménem k němu je v latině slovo „Martinus”. V doslovném překladu tak Martin znamená „zasvěcený bohu války”, „zasvěcený Martovi”. Přeneseně se dá jméno vykládat jako „válečník”, „bojovník”.
Přestože významem jména Martin je „válečník”, u nás je jméno spojováno především se Svatým Martinem. Svatý Martin z Tours je jedním z nejznámějších svatých, který je každoročně oslavován svatomartinskou husou nebo svatomartinským vínem. Svatý Martin v lidových pranostikách přijíždí na bílém koni, aby ohlásil příchod zimy.
Mužské křestní jméno Martin má i ženský protějšek ve jménu Martina. Významově je příbuzné i se jmény Marcel nebo Marek, která byla také odvozena od boha války Marta. Domáckými podobami jména jsou Martínek, Márty, Marti, Marťa, Marťas, Mates, Máťa, Martouš, Marťouš apod.
Jméno Martin se vyskytuje i v angličtině, němčině nebo ve slovenštině. Slovenština užívá i archaickou podobu Martinián, v angličtině je jméno známé i jako Marty, němčina ho zná také jako Martinus. Jméno Martin užívá také španělština, francouzština, dánština, ruština nebo bulharština. Polská verze jména je Marcin, maďarská Márton. Italština jméno užívá jako Martino. Švédština ho zná jako Marten, norština jako Morten.
V naší zemi v současnosti žije zhruba 186 tisíc mužů tohoto jména.
Jméno Martin nosí řada významných českých osobností. Najdeme je například mezi herci, jmenovitě Martin Štěpánek, Martin Růžek, Martin Dejdar, Martin Stropnický, Martin Stránský či Martin Preiss. Z hudební branže stojí za připomenutí Martin Chodúr, Martin Maxa či Martin Pošta. Z řady sportovců jmenujme hokejistu Martina Ručinského, fotbalistu Martina Haška či olympijského vítěze, kanoistu Martina Doktora.