Může za to systém stádovosti, který v nás vyvolává od dětských let rodina, později škola a společnost. V průběhu našeho mentálního vývoje vstřebáváme vzorce chování našich rodičů, prarodičů, starších sourozenců – jsme ovlivňované. Jako malé jsme se byly plné radosti a lásky, věděly jsme, že jsem důležité, otevřeně jsme hovořily o svých pocitech, bezvýhradně milovaly, žádaly jsme o vše, nač jsme pomyslely, měly jsme rády každou část svého těla včetně stolice. Proč ve skutečnosti říkáme, jen to, co si myslíme, že je pro nás pravdivé, přitom jsme, zjednodušeně řečeno, naočkované.

Skutečně si neuvědomujeme jak moc se necháme ovlivňovat okolím. Stačí se rozhlédnout. Třeba my ženy sledujeme „co se nosí“ a musíme „to“ mít. Muž si koupí mobil, který mu ukázal kamarád, jde na pivo, protože jdou přece i kluci. I já jsem chtěla kdysi korzet jako měla Madonna a šla jsem na stejnou vysokou školu jako kamarádka Bára, přestože mě tenhle směr studia vůbec nebavil. V té době jsem neměla ani potuchy, že se nechám vláčet cizími myšlenkami, názory, ovlivňuje mě chování a vystupování druhých. Naštěstí jsem pochopila, co způsobuje moji spokojenost a šla bezvýhradně svou cestou, i za cenu ztrát a vystoupení z komfortní zóny. A jak jste na tom vy?

Možná vám není známý fakt, že i my ovlivňujeme lidi v okolí, a pozor, i ty které vůbec neznáme. Stejně tak my jsme ovlivněni lidmi, kteří jsou přátelé našich přátel a dokonce přátele přátel našich přátel, což je třetí stupeň vzdálenosti. Toto ovlivnění platí , možná se budete divit, i pro obezitu, štěstí, alkoholismus, deprese. Takže naše špatná nálada může být důsledkem lavinového efektu, neboť vám právě někdo řekl, že se jeho známý zmínil o tom, co se stalo kamarádce.
Sociální sítě mají barokní strukturu, jsou košaté, rozvětvené a pokřivené. A trvá to již statisíce let. O to více v současnosti v době internetu a mobilních telefonů. Schválně, kolik máte přátel na Facebooku, a které doopravdy znáte, rády potkáte, zatelefonujete si, potřebujete se v životě navzájem?

Společnost trpí efektem, podle mě spíš defektem kravského stáda. Když zahne stádo krav doleva, za chvíli pocítíte pohyb vlevo a zahýbáte taky. Dokonce nejsme schopni bez ovlivnění existovat, – volby, naše váha, triviální hovor o počasí – nerozhodujeme se svobodně, jsme manipulovatelné, manipulované, nemáme svobodnou vůli, i když si bohužel myslíme opak. Podléháme i sociálním normám – chovej se tak a tak, nehrb se, nežvýkej s plnou pusou – už od malička nás někdo formuje, hněte naši osobitost, nacpe ji do formičky a vyklopí společensky přijatelnou bábovičku.

V této souvislosti nemůžu nezmínit nízké sebevědomí, ale i se sociální a emoční inteligencí. Od doby, kdy vnímáme jsme součástí něčího plánu rozvoje, a kolikrát si dlouho neuvědomujeme, že to co nás tíží, práce, která nás nebaví, diety, které držíme, abychom se někomu líbily, vztah, ve kterém vadneme, to vše je součástí plánu a hry okolního světa.
Myslete samy za sebe, šiřte dobré činy, dobré nápady, lidi je kopírují a vrátí se vám to zpět. Chovejte se hezky, zacházejte s lidmi slušně, ovlivní to lidi i zcela neznámé! Štěstí se šíří z člověka na člověka, udělejte sebe samy šťastnými, vrátí se vám to. Lidstvo se podvědomě zapojuje do sítí. Člověk funguje jako systém, který je v principu dobrý, hodný, ale pasivní. Lidé jsou pohodlní a neradi se pouští do hrdinství. Dělejte to i s morálkou, pozitivními myšlenkami.
Hrstka lidí může změnit chod událostí i dějiny! Motivujte se hudbou. Buďte originál, dělejte ve svém světě smysluplné věci!
Petra alias DUŠE

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account