Matrjoška, někdy zvaná též babuška, je název tradiční ruské duté dřevěné soustružené a malované panenky vejčitého tvaru, kterou lze rozložit a jež v sobě skrývá několik dalších čím dál menších dřevěných panenek, které lze rovněž rozložit, s výjimkou nejmenší, která je zcela ve středu této soustavy panenek.
 
První matrjoška byla v Rusku vyrobena v 90. letech 19. století a jejím předobrazem se stala figurka plešatého budhistického mnicha, kterou do Ruska přivezli před koncem 19. století z japonského ostrova Honšů. Dotyčná figurka zvaná fukurama byla rozložitelná stejně jako pozdější ruské matrjošky a skrývala v sobě další čím dál menší figurky plešatého mnicha, když byl mladší.
Díky stříbrné medaili ze Světové výstavy v Paříži roku 1900 získala matrjoška i první zakázky z různých zemí. Za Sovětského svazu se vyráběly i matrjošky s obrazem Lenina a dalších čelných politiků. Vyrábějí se i po pádu totality, k vidění jsou dnes i matrjošky sportovců, ruských či amerických prezidentů a nacházejí odbyt jako turisty žádaný artikl.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account