Na bankovním účtu. I na spořícím, ale pomaleji.
 
Nevěříte? Ale je to tak, bohužel.
 
Existuje totiž ošklivý bubák, zvaný inflace, který ukrajuje naše peníze, i když to není na pohled vždy zřejmé.
 
Inflace znamená růst cen. Určitě znáte od svých dědečků a babiček : ” Za mého mládí to stálo jen (hodnota) halířů za (artikl dle vašeho případu) ” Jenže mi na ně koukáme spíše vyjeveně, protože cena už je jako z říše pohádek. Bylo to však tak a zde je vidět průběh inflace na delším období.
 
Zboží stojí více a více a to znamená, že se stejným příjmem si koupíme méně zboží a služeb. Takže i když se zdá, že máme našetřeno a zhodnocují se nám bezrizikově např. 1% na spořícím účtu, tak reálně každý rok ztrácíme, protože inflace je vyšší než úroky na spořících účtech.
 
Přikládám odkaz, kde je uvedena současná inflace kome 3 %.
 
Ale když o ní člověk ví a počítá s ním, může se rozhodnout s touto informací pracovat. Hledat lepší úrok na spořícím účtu, třeba si založit stavební spoření či zkusit nějakou formu investování či si aspoň něco zjistit.
 
Ale z pozitivní strany, pokud máte dluh s nízkou sazbou, tak pro vás inflace může být dobrá věc. Pokud roste úrok níž než inflace, tak relativně ztrácí na hodnotě a z budoucích větších příjmů budou ukrajovat menší část 😀

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account