Vida Neuwirtová

Herečka, loutkoherečka a spisovatelka Vida Skalská, provdaná Neuwirthová, se narodila 10. července 1962 v Teplicích. Po ukončení střední školy se hlásila na Divadelní fakultu a v té době se také zúčastnila konkurzu na film režiséra O. Lipského TŘI VETERÁNI (1983).

Režisér měl svou představu o tom, jak by měla princezna Bosana vypadat, měla být zcela určitě orientálního vzhledu a mít oči daleko od sebe, což Vida Skalská do puntíku splňovala, a tak jí role zpupné princezny připadla. Nos, který byl přilepen po celém jejím obličeji, měřil 2,5 metru a dnes je uložen v muzeu kuriozit v USA. Díky její první a zároveň poslední hlavní roli ji lidé dodnes na ulici poznávají. Sama říká, že jí jedna pohádka stačí na celý život.

V době natáčení oné pohádky si myslela, že je na počátku své herecké kariéry, že dostuduje DAMU, avšak nestalo se tak. Její cesty vedly do loutkového divadla a divákům se takříkajíc ztratila z očí. Kromě TŘÍ VETERÁNŮ se objevila i v dalších filmech. Naposled v malé roli ve VESNIČCE MÉ STŘEDISKOVÉ (1985).

Jenže pak se dozvěděla od rodičů, o svém židovském původu i o tom, že její otec byl v koncentračním táboře a začala se naplno zabývat svým židovským původem. Od té doby se otevřeně hlásí k židovské víře a snaží se šířit informace o ní mezi dětmi. Napsala dokonce i dvě knížky pro děti – Opuštěný palác a jiné židovské pohádky (1995); Dobře ukryté poklady aneb Příběhy z Midraše (2003). Do povodní v roce 2002 vedla své loutkové divadlo. Nyní šéfuje dětskému divadlu Feigele v pražské Židovské obci a věnuje se také provázení turistů po Praze a Terezíně.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account